Neděle 1. října 2023, svátek má Igor
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Přijít na Hrad 28. října je slušnost, řekl Bartoš. Herman a Jurečka pozvání odmítli

Česko

  12:04aktualizováno  14:58
PRAHA - Předseda Pirátů Ivan Bartoš přijde s manželkou Lydií na předání státních vyznamenání na Pražský hrad. Označil to za slušnost, přestože chápe politiky, kteří to odmítli. V sobotu to řekl před jednáním republikového výboru strany.

Lídr pirátské strany Ivan Bartoš. foto: Richard Cortés

„Ten státní svátek je signifikantní pro Českou republiku, i to vyznamenání má jakýsi význam. To, jestli souhlasím s tím, komu bude uděleno, podle mne není relevantní. Myslím si, že je to slušnost se tam jít podívat, alespoň já to tak chápu. Ale dokážu pochopit i jiné politiky nebo jiné osoby, které odmítají do toho sálu jít,“ řekl Bartoš.

Loňské oslavy zastínily spory o udělení vyznamenání přeživšímu holokaust Jiřímu Bradymu. Někteří politici na protest proti přístupu Hradu a prezidenta Miloše Zemana odmítli do Vladislavského sálu přijít.

Letos je situace o poznání klidnější, přesto budou někteří zástupci veřejného života na Hradě chybět. Zúčastnit se kvůli svědomí odmítl končící ministr kultury Daniel Herman (KDU-ČSL), který byl jednou z ústředních postav loňského sporu. Nepřijde ani ministr zemědělství Marian Jurečka a další lidovečtí politici.

28.října 2017 v 11:59, příspěvek archivován: 28.října 2017 v 12:09

Nesouhlasím s politikou M. Zemana,proto jsem se na Hrad omluvil.Vznik ČSR jsem si připomněl na Vítkově, večer pak na Koncertě pro republiku.

Svou účast na Hradě i přes pozvání odmítli i někteří nově zvolení poslanci, včetně Dominika Feriho či Markéty Pekarové Adamové (TOP 09), kteří svou neúčast zdůvodnili na sociálních sítích.

Hrad kvůli oslavám omezil provoz

Kvůli oslavám státního svátku jsou v sobotu na Pražském hradě uzavřeny některé památky a expozice. Veřejnost se nedostane například do Starého královského paláce nebo do Kaple sv. Kříže. Do katedrály sv. Víta bude poslední návštěvník vpuštěn v 16:10. Pražský hrad to uvedl na svých webových stránkách. Loni byl Hrad od 15:00 uzavřen celý, k tomuto kroku vedení Pražského hradu letos nesáhlo.

Z provozních a státně-reprezentačních důvodů byly uzavřeny Starý královský palác, Kaple sv. Kříže, věž Katedrály sv. Víta, Příběh Pražského hradu, výstava Obnova Pražského hradu v letech 1918 - 1929 v Tereziánském křídle Starého královského paláce a Jižní zahrady. „Návštěvnické objekty Pražského hradu budou uzavřeny v 16:30,“ uvedl Pražský hrad.

Starý královský palác je uzavřen již od pondělí a uzavírka potrvá do neděle. Dnes, stejně jako v pátek, bylo zrušeno i tradiční polední střídání Hradní stráže.

Autoři: ,

Jak ušetřit při nákupu Pampers plenek? Povíme vám, jak dostat zpět část svých peněz
Jak ušetřit při nákupu Pampers plenek? Povíme vám, jak dostat zpět část svých peněz

Řekněme si to na rovinu – za plenky pro ty naše miláčky vydáme za rok z peněženky víc než dříve za kabelky. Zvlášť, když pro ně chceme ty nejlepší...