28. října 2017 12:04, aktualizováno  14:58 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Přijít na Hrad 28. října je slušnost, řekl Bartoš. Herman a Jurečka pozvání odmítli

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 178Diskuse
Lídr pirátské strany Ivan Bartoš. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Lídr pirátské strany Ivan Bartoš. | foto: Richard Cortés

PRAHA Předseda Pirátů Ivan Bartoš přijde s manželkou Lydií na předání státních vyznamenání na Pražský hrad. Označil to za slušnost, přestože chápe politiky, kteří to odmítli. V sobotu to řekl před jednáním republikového výboru strany.

„Ten státní svátek je signifikantní pro Českou republiku, i to vyznamenání má jakýsi význam. To, jestli souhlasím s tím, komu bude uděleno, podle mne není relevantní. Myslím si, že je to slušnost se tam jít podívat, alespoň já to tak chápu. Ale dokážu pochopit i jiné politiky nebo jiné osoby, které odmítají do toho sálu jít,“ řekl Bartoš.

Loňské oslavy zastínily spory o udělení vyznamenání přeživšímu holokaust Jiřímu Bradymu. Někteří politici na protest proti přístupu Hradu a prezidenta Miloše Zemana odmítli do Vladislavského sálu přijít.

Letos je situace o poznání klidnější, přesto budou někteří zástupci veřejného života na Hradě chybět. Zúčastnit se kvůli svědomí odmítl končící ministr kultury Daniel Herman (KDU-ČSL), který byl jednou z ústředních postav loňského sporu. Nepřijde ani ministr zemědělství Marian Jurečka a další lidovečtí politici.

28.října 2017 v 11:59, příspěvek archivován: 28.října 2017 v 12:09

Nesouhlasím s politikou M. Zemana,proto jsem se na Hrad omluvil.Vznik ČSR jsem si připomněl na Vítkově, večer pak na Koncertě pro republiku.

Svou účast na Hradě i přes pozvání odmítli i někteří nově zvolení poslanci, včetně Dominika Feriho či Markéty Pekarové Adamové (TOP 09), kteří svou neúčast zdůvodnili na sociálních sítích.

Hrad kvůli oslavám omezil provoz

Kvůli oslavám státního svátku jsou v sobotu na Pražském hradě uzavřeny některé památky a expozice. Veřejnost se nedostane například do Starého královského paláce nebo do Kaple sv. Kříže. Do katedrály sv. Víta bude poslední návštěvník vpuštěn v 16:10. Pražský hrad to uvedl na svých webových stránkách. Loni byl Hrad od 15:00 uzavřen celý, k tomuto kroku vedení Pražského hradu letos nesáhlo.

Z provozních a státně-reprezentačních důvodů byly uzavřeny Starý královský palác, Kaple sv. Kříže, věž Katedrály sv. Víta, Příběh Pražského hradu, výstava Obnova Pražského hradu v letech 1918 - 1929 v Tereziánském křídle Starého královského paláce a Jižní zahrady. „Návštěvnické objekty Pražského hradu budou uzavřeny v 16:30,“ uvedl Pražský hrad.

Starý královský palác je uzavřen již od pondělí a uzavírka potrvá do neděle. Dnes, stejně jako v pátek, bylo zrušeno i tradiční polední střídání Hradní stráže.

ČTK, Lidovky.cz
  • 178Diskuse