Pondělí 2. srpna 2021, svátek má Gustav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Jurečka žádá Zemana, aby napomohl vydání Rusa, který v Praze přejel turistku

Česko

  17:04
PRAHA - Poslanec za KDU-ČSL a bývalý ministr zemědělství Marian Jurečka na svém twitterovém účtu uvedl, že hodlá prezidentu Miloši Zemanovi poslat dopis, v němž jej požádá, aby se zasadil o vydání Rusa Olega Gubina do České republiky. Gubin na Silvestra přejel v Praze kolumbijskou turistku. „Myslím to vážně a dopis odešlu dnes,“ napsal Jurečka ve středu serveru Lidovky.cz.

Policie u pražské silvestrovské nehody, při níž cizinec usmrtil turistku. foto: iDnes TV

„Předpokládám, že prezident republiky i v tomto případě využije svých nadstandartních kontaktů v Ruské federaci a pomůže, aby byl pachatel, občan RF, dopraven do ČR a zde řádně stíhán,“ napsal Jurečka na Twitteru. Na Gubina má být vydán zatykač, zatím ale bez mezinárodní platnosti. Té může nabýt poté, co bude čin přesně kvalifikován.

Rus srazil na Silvestra ve Spálené ulici v Praze turistku z Kolumbie. Šestadvacetiletá žena v důsledku nehody zemřela. Gubin byl obžalován za usmrcení z nedbalosti, protože ale sedl za volant s dvěma promilemi alkoholu v krvi, mohl by být jeho čin překvalifikován na úmyslné obecné ohrožení. Muži hrozí dvanáct až dvacet let nepodmíněného odnětí svobody či dokonce doživotní trest.

Do Ruska odjel z osobních důvodů, možná už se nevrátí

Gubin byl po několika dnech ve vazbě propuštěn na kauci. Písemně slíbil, že se nebude vyhýbat trestnímu stíhání a republiku opustí jen se souhlasem orgánů činných v trestním řízení. Jako záruka měl sloužit i fakt, že v Česku žil již devět měsíců a údajně zde podnikal. V českém obchodním rejstříku se ale jeho jméno objevilo teprve před třemi týdny, navíc doplněné o informaci, že Gubinovo trvalé bydliště je v litevském Vilniusu.

04.dubna 2018 v 09:20, příspěvek archivován: 04.dubna 2018 v 13:24

Předpokládám, že prezident republiky i v tomto případě využije svých nadstandartních kontaktů v Ruské federaci a pomůže, aby byl pachatel, občan RF, dopraven do ČR a zde řádně stíhán, dopisem jej o to požádám. https://t.co/XtcKHmnHUp

Podle jeho advokáta Leonida Kušnarenka odjel Gubin „z osobních důvodů“ do Ruska a není jisté, zda se do Česka vrátí. Probačnímu úřadu se přestal hlásit již koncem února. V České republice podle Kušnarenka podnikal jen de facto, nikoli de iure.

Vyžádání z ciziny

Vyžádání z ciziny je možné na základě zatýkacího rozkazu, pravomocného odsuzujícího rozsudku, kterým byl uložen nepodmíněný trest odnětí svobody, nebo jiného podobného rozhodnutí. Na jeho základě stát vyžadující zašle předepsaným způsobem (diplomatickou cestou nebo přímo mezi ústředními justičními orgány) žádost o vydání (extradiční žádost) příslušnému orgánu dožádaného státu, přičemž v závislosti na požadavcích aplikovatelné mezinárodní smlouvy či vnitrostátního práva dožádaného státu k extradiční žádosti případně přiloží další extradiční materiály (např. ověřené kopie podstatných důkazů, z nichž lze usuzovat, že vyžadovaná osoba trestnou činnosti, pro kterou je o její vydání žádáno, skutečně spáchala – předložením takových důkazů podmiňují vydání zejména státy Common Law, např. Spojené státy americké, Kanada či Nový Zéland). O extradiční žádosti následně v dožádaném státě probíhá tzv. extradiční řízení. Pokud dožádaný stát rozhodne o povolení vydání, eskortují vydávanou osobu do vyžádaného státu jeho policisté.

(Zdroj: Wikipedia)

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat