Úterý 2. června 2020svátek má Jarmil 8 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Rektor UK jmenuje Tejkalovou děkankou FSV. Prý se nechovala neeticky

Alice Němcová Tejkalová. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Alice Němcová Tejkalová. | foto: Lidové noviny

PRAHA Rektor Univerzity Karlovy (UK) Tomáš Zima nevyslyší výzvu asi stovky českých i zahraničních akademiků, aby nejmenoval Alici Němcovou Tejkalovou děkankou Fakulty sociálních věd (FSV UK). Podle signatářů, kteří v pondělí Zimovi adresovali otevřený dopis, může její jmenování poškodit jméno fakulty i univerzity.

Odpůrci Němcové Tejkalové jí vyčítají, že publikovala články v takzvaných predátorských časopisech, které přitom vykázala jako odborné publikace. Podle Zimy to není důkaz o jejím neetickém chování, a bude proto ctít rozhodnutí akademického senátu fakulty, který ji děkankou zvolil. Uvedl to v úterý v odpovědi na dopis, kterou ČTK poskytl mluvčí univerzity Václav Hájek.

„Na rozdíl od některých českých politických představitelů (například prezidenta ČR ve vztahu ke jmenování profesorů) nebudu do fungování řádně ustavené fakultní akademické samosprávy vstupovat, pokud by nebyl porušen zákon či vnitřní předpisy, což v daném případě nenastalo,“ uvedl Zima.

Takzvané predátorské časopisy zaplavují akademické prostředí irelevantními texty, které nesplňují základní náležitosti odborných textů. Dosavadní ředitelka Institutu komunikačních studií a žurnalistiky fakulty je podle signatářů výzvy podepsána pod několika články v časopisech, které neměly standardní recenzní řízení.

Zima v publikovaných textech neshledává porušení etiky, které by ho opravňovalo k jakémukoli zásahu. Uvedl, že Němcová Tejkalová publikovala v roce 2015 několik prací v časopisech, které jsou sice na takzvaném Beallově seznamu predátorských časopisů, ale v daném roce byly v databázi Scopus, která obsahuje seznam odborné recenzované literatury. 

Samotná publikace v predátorském časopise není neetická

„Musím konstatovat, že samotný tzv. Beallův seznam je jen indikativní pomůckou a sama skutečnost, že někdo publikuje v časopise v něm jmenovaném, není a nesmí být automatickým důkazem neetického jednání,“ míní. Zdůraznil, že akademický senát fakulty měl před volbou o kandidátech na děkana dostatek informací a on jeho rozhodnutí bude respektovat.

Tejkalové Němcové se už v pondělí zastal současný děkan Jakub Končelík. Také podle něj publikovala v časopisech na takzvaném Beallově seznamu predátorských časopisů v době, kdy o něm odborná komunita neměla z většiny ani tušení. Sama Tejkalová Němcová uvedla, že v predátorských časopisech nepublikovala texty vědomě, natož záměrně. Dopis považuje za pokračování osobního sporu mezi ní a úzkou skupinou lidí, kterým se podle ní nelíbila její manažerská rozhodnutí učiněná před dvěma lety.

Akademický senát FSV UK zvolil Němcovou Tejkalovou do čela fakulty letos v říjnu. Pokud ji Zima jmenuje, převezme vedení fakulty po dosavadním děkanovi Končelíkovi příští rok.

Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Premium

Leoš Mareš: Není to jen o talentu, ale o schopnosti si peníze udržet

Leoš Mareš by mohl získat titul syn roku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Krach, zhroucení, deprese, obavy o budoucnost a pátrání po smyslu vlastní existence. To jsou emoce, které v těchto...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!