26. října 2017 6:00 Lidovky.cz > Zprávy > Briefing

ANO začíná další vyjednávání bez STAN a TOP 09, Rath vs. znalec a odtajnění archivu s Kennedym

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 0Diskuse
Andrej Babiš. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Andrej Babiš. | foto:  Petr Topič, MAFRA

PRAHA Hnutí ANO se už ve druhém kole povolebního vyjednávání se stranami, které uspěly ve sněmovních volbách, nesetká se STAN a TOP 09. České televizi (ČT) to řekl předseda vítězného hnutí ANO Andrej Babiš. Vládu i s důvěrou Sněmovny by rád měl do Vánoc. „Tam už není co řešit. Oni mají v podstatě minimální počet poslanců. K nám se chovají nepřátelsky,“ řekl Babiš k ukončení vyjednávání se STAN a TOP 09.

Jednání s SPD. Druhé kolo jednání začíná ve čtvrtek, kdy se ANO znovu setká s představiteli hnutí Svoboda a přímá demokracie. V pátek žádné schůzky naplánované nejsou, pokračovat chce ANO v pondělí. Úvodní kolo vyjednávání nepřineslo ani přibližnou představu o podobě případné budoucí vlády, jednalo se hlavně o uspořádání Sněmovny. „Oni všichni říkají, že nechtějí do vlády. Já tomu rozumím, že chtějí být v opozici. My říkáme, domluvme se na Sněmovně, zkusíme to ještě a uvidíme, jak se k tomu postaví,“ řekl ČT Babiš.

Do konce listopadu by podle něj mělo být jasno, jako bude mít vláda formu, tedy jestli půjde o koalici nebo například menšinovou vládu. Pro sestavení většinové vlády by museli představitelé ostatních stran, které přicházejí pro vládní spolupráci s ANO v úvahu, ustoupit od dosavadních vyhlášení, že s předsedou hnutí Babišem, případně s ANO jako takovým, do koalice nepůjdou. V podstatě totéž platí i pro vznik menšinového kabinetu.

Rath vs. znalec. Soud ve středu dopoledne přerušil projev bývalého středočeského hejtmana Davida Ratha, jenž třetí den vysvětloval námitku podjatosti podanou proti předsedovi trestního senátu Robertu Pacovskému, který se zabývá rozplétáním korupční kauzy kolem zakázek kraje. Předtím soud Ratha upozornil, že k vysvětlení námitky dostal nestandardní prostor a že jeho postup nese znaky obstrukce. Než soud vzal Rathovi slovo, tak mluvil zhruba 12 hodin. Soud bude pokračovat ve čtvrtek výslechem znalce.

Kdo zabil Kim Čong-nama? Malajsijská prokuratura zveřejní záznam bezpečnostní kamery s dvěma dalšími podezřelými v případu vraždy Kim Čong-nama, bratra severokorejského vůdce.

Stávka v Katalánsku. Katalánský parlament bude jednat o reakci na chystané páteční omezení autonomie ze strany Madridu, řešit má i jednostranné vyhlášení nezávislosti. Separatisté chystají v Barceloně demonstrace za vyhlášení nezávislosti. Studenti v Katalánsku pokračují ve dvoudenní stávce a na poledne svolali do velkých měst v Katalánsku demonstrace proti krokům Madridu.

Loučení s králem. V Thajsku proběhne zpopelnění krále Pchúmipchona Adundéta, který zemřel loni v říjnu. Pohřební ceremoniál trvá pět dní, začal v úterý. Očekává se, že na obřad zpopelnění dorazí čtvrt milionu truchlících.

Kdo zabil Kennedyho? Mají být zcela odtajněny zbývající dokumenty týkající se vraždy amerického prezidenta Johna Fitzgeralda Kennedyho, jenž zahynul při atentátu 22. listopadu 1963. Jde dohromady o 3810 dokumentů Federálního úřadu vyšetřování (FBI) a Ústřední zpravodajské služby (CIA).

  • 0Diskuse
Vojtěch Gibiš

Autor

Vojtěch Gibišvojtech.gibis@lidovky.czČlánky

Najdete na Lidovky.cz