Pondělí 13. května 2024, svátek má Servác
130 let

Lidovky.cz

Šušák vs. Chrenek: souboj šéfů?

Česko

Elektrárenské projekty v Prostějově má získat neprůhledná firma. Konkurenti varují: Může být Chrenkova

PROSTĚJOV/PRAHA Doslova válka investorů se v posledních týdnech rozpoutala o projekty na stavbu plynových elektráren v Prostějově, které před svým loňským bankrotem připravovala Moravia Energo. Na jedné straně barikády stojí investiční skupina Carpaterra Capital Partners, za kterou stojí bývalí manažeři skupiny PPF Michal Šušák a Ivo Nejdl, na druhé pak firma Gama Investment.

Carpaterra v srpnu zvítězila ve veřejné soutěži, ale kvůli nesrovnalostem ohledně zápisu v obchodním rejstříku rozhodla insolvenční správkyně Lenka Vidovičová spolu s věřiteli zkrachovalé Moravie Energo o zrušení soutěže. V následně vypsaném výběrovém řízení pak vyhrála Gama Investment, která nabídla kupní cenu 212 milionů korun.

Tajemstvím zůstává, kdo tuto firmu ve skutečnosti vlastní. Podle zdrojů LN se na energetickém trhu šíří informace, že skrytým vlastníkem firmy Gama Investment je bývalý majoritní vlastník Moravie Energo Tomáš Chrenek. Dokonce má prý již domluvený dvoumiliardový úvěr u slovenské Poštové banky na výstavbu elektráren. Chrenek by se tak po dvou letech dostal zpět k nejcennější části své bývalé firmy.

Stejnou možnost naznačila v dopise insolvenční správkyni i konkurenční Carpaterra. „Gama Investment má zcela neprůhlednou vlastnickou strukturu, což vede k pochybnosti o její solidnosti a skutečném vlastnictví. Nelze tak mít jistotu ani o tom, že se nejedná o subjekt z okruhu osob, kterým insolvenční zákon zakazuje nabývat majetek z majetkové podstaty,“ uvedl Michal Šušák v dopise správkyni.

Tomáš Chrenek na dotaz LN odpověděl SMS zprávou, ve které popírá, že by měl s Gamou Investment cokoli společného. „Ne, v žádném případě. Máte úplně mylné informace,“ reagoval Chrenek.

Podle informací v obchodním rejstříku stále Gamu Investment vlastní pražská firma Accace, která se zabývá zakládáním firem určených na prodej. „Prodali jsme ji klientovi. Nevím ale, kdo to byl,“ uvedl v říjnu pro MF DNES šéf firmy Accace Jiří Majer.

Carpaterra se bez úspěchu snažila zvrátit rozhodnutí správkyně a věřitelů a stát se buď vlastníkem projektů, nebo získat náhradu za vynaložené náklady. Insolvenční správkyně Lenka Vidovičová však trvá na tom, že rozhodnutí o zrušení srpnové soutěže a výběru nového nabyvatele je v pořádku.

Správkyně zároveň upozornila, že skupina Carpaterra podala v nové soutěži velmi nízkou cenu, čímž přispěla k výběru konkurenční nabídky. „To učinilo z výběru vítězné nabídky jednoznačnou záležitost, neboť nabízený projekt neměl hodnotu několika desítek milionů korun,“ zdůraznila Vidovičová.

Navzdory uvedeným pochybnostem Krajský soud v Ostravě rozhodnutí konkurzní správkyně potvrdil a v pátek vyslovil souhlas s prodejem elektrárenských projektů v Prostějově firmě Gama Investment. Společnost Moravia Energo jako jedna z prvních vstoupila na liberalizující se trh s elektřinou. Na trhu dodávek koncovým zákazníkům se v roce 2008 propracovala na čtvrtou pozici. Jenže spekulace na další růst cen elektřiny zlomila Moravii vaz. Již koncem roku 2008 prosákly do médií zprávy o problémech této společnosti. Vše skončilo v únoru 2009 vyřazením Moravie Energo z energetického trhu a následně bankrotem společnosti.

Balík 31 procent akcií vlastnil po určitou dobu v roce 2007 bývalý sociálnědemokratický premiér Stanislav Gross. Podíl koupil za necelých 20 milionů a za necelý rok jej odprodal investiční skupině Arca Capital za zhruba sto milionů korun.

***

SPOR O PROJEKT ELEKTRÁRNY

O KOM SE MLUVÍ Michal Šušák Investiční bankéř, 12 let pracoval pro Credit Suisse, kde odpovídal například za aktivity ve střední a východní Evropě. Počátkem roku 2006 přechází do Kellnerovy společnosti PPF Investments jako výkonný ředitel. Po odchodu z PPF v září 2008 založil spolu s Ivem Nejdlem investiční skupinu Carpaterra Capital Partners, která se zabývá investováním do energetiky či nemovitostí ve střední a východní Evropě.

Tomáš Chrenek (na snímku) Je spolumajitelem Moravia Steel, který vlastní druhý největší hutní podnik v zemi Třinecké železárny. Dále vlastní filmové ateliéry AB Barrandov, televizní stanici TV Barrandov, železnorudné doly na Ukrajině, zdravotní pojišťovnu Agel a řetězec nemocnic na severní Moravě. Ovládal také firmu Moravia Energo, která na počátku roku 2009 zbankrotovala.

CO JE NA PRODEJ Projekt paroplynové elektrárny, který zahrnuje dokumentaci, pozemky, územní povolení, smlouvy s dodavateli technologií elektrický výkon 82 MW, celoroční provoz tepelný výkon 32 MWt, dodávky tepla pro zákazníky v Prostějově Dále je na prodej připravený projekt plynové turbíny s rychlým startem, která by zajišťovala systémové služby dle pokynů přenosové soustavy ČEPS elektrický výkon 58 MW omezená doba provozu (nejvýše 500 hodin ročně) Náklady na výstavbu obou projektů podle dřívějších informací se budou pohybovat okolo dvou miliard korun

Autor:

Vyhrajte balíček z řady sebamed Anti-Redness
Vyhrajte balíček z řady sebamed Anti-Redness

Minulý týden jste soutěžili se sebamedem o kosmetiku pro nejmenší. Tento týden si pojďte zahrát o péči pro vás, a to konkrétně o řadu Anti-Redness,...