Čtvrtek 2. května 2024, svátek má Zikmund
130 let

Lidovky.cz

Suverenita končí na Václaváku

Česko

DISKUSE

Vsobotu Praha očekává návštěvu prezidenta Baracka Obamy a ministryně zahraničí USA Hillary Clintonové. Ministryně je z úřední moci také členkou Správní rady Rádia Svobodná Evropa / Rádia Svoboda (RFE/RL), které obývá budovu bývalého Národního shromáždění Československa na Václavském náměstí.

Hillary Clintonová v červenci 1995 ve svém vystoupení v této budově ke Dni nezávislosti USA a tehdejšímu přestěhování RFE/RL z Mnichova do Prahy hovořila o „globálním spojení demokratických hodnot“. Po deseti letech ve stejné budově zazněla slova Václava Havla, jenž aktivně přispěl ve věci přestěhování rádia do Prahy: „Jsem hrdý na to, že kdysi Rádio Svobodná Evropa / Rádio Svoboda vysílalo do Prahy a nyní z Prahy vysílá svobodné slovo do světa.“ Vystoupení Hillary Clintonové i Václava Havla byla přeložena do všech jazyků této rozhlasové stanice. Do jazyka arménského je přeložila Anna Karapetyan. Dnes již v RFE/RL nepracuje.

Po dvanácti letech bezúhonného působení Anna Karapetyan - novinářka s dvacetiletou novinářskou praxí, matka tří nezletilých dětí -byla propuštěna. Propuštěna bez jakéhokoliv varování, bez uvedení jakéhokoliv důvodu, a dokonce bez vyplácení odstupného, poněvadž odmítla podepsat dohodu o ukončení pracovního poměru a o vzdání se práva na podání soudní žaloby. Taková „filozofie volných pracovních poměrů“, která naprosto odporuje českým pracovněprávním předpisům, je součástí oficiální politiky RFE/RL v České republice.

Svévolné propuštění z RFE/RL Čeští občané zaměstnaní v Rádiu Svobodná Evropa / Rádiu Svoboda na naléhání českých odborů jsou chráněni českým pracovním právem. Američané jsou zase chráněni americkou legislativou. Rozhodnutím vedení RFE/RL česká legislativa neplatí pro zaměstnance z třetích zemí. Ani pro ně jako pro cizince zaměstnané v americké společnosti mimo území USA neplatí americké zákony. Pro ně platí pouze „filozofie“ RFE/RL. Přitom občané 20 států, kterým přináší RFE/RL v 28 jazycích „svobodné slovo“, tvoří drtivou většinu cizinců-zaměstnanců této rozhlasové stanice v Praze.

Anna Karapetyan, jejíž případ musí posoudit Nejvyšší soud, zdaleka není jedinou obětí „filozofie“ rádia. Dne 11. března ČTK oznámila, že Snježana Pelivan - chorvatská občanka propuštěná stejným způsobem jako Anna Karapetyan - požádala Ústavní soud o předvolání paní Clintonové k podání svědectví za účelem vyjasnění otázky, zda diskriminační postup stanice, financované americkým Kongresem, odpovídá „všeobecným cílům zahraniční politiky Spojených států“ a „podpoře úcty k lidským právům“ podle zákona USA o mezinárodním rozhlasu.

Jak se ale mohlo stát, že zákonodárná suverenita ČR končí na Václavském náměstí? To je paradox, ale Česko stále ještě má některé platné předpisy, které se nezměnily z dob komunismu, které povolují cizím společnostem aplikovat cizí pracovní právo, pokud nejsou v rozporu se zásadami Československé socialistické republiky. Jeden z těchto zákonů z roku 1963, který kdysi dal SSSR právo působit svobodně na území Československa, ironií osudu je nyní zneužíván americkým vedením RFE/RL k diskriminaci jeho zaměstnanců. České soudy nižších instancí vázané zákonodárstvím komunistického Československa nebyly schopny ochránit cizince-zaměstnance RFE/RL před svévolným propuštění.

Návštěva Baracka Obamy a Hillary Clintonové v Praze je do jisté míry „exhibice“, jejímž účelem je demonstrovat, že sliby Baracka Obamy „ukázat světu nejlepší tvář Ameriky“ nebyly pouhým předvolebním chrastítkem. Existuje dostatečné množství důkazů toho, že na rozdíl od vedení RFE/RL zděděného od předchozí washingtonské administrativy si na dobře informovaném a ohleduplném ministerstvu Hillary Clintonové zřetelně uvědomují, že důstojnost, morální vliv a politické renomé RFE/RL se získávají díky přízni veřejnosti, a nikoliv využitím právních děr a kliček.

Není příhodnějšího místa a času pro české politiky - prezidenta, premiéra, ministra zahraničí, aby vznesli otázku o hanebné, jak pro ČR, tak i pro USA, politice a praktikách RFE/RL, než je návštěva Baracka Obamy a Hillary Clintonové v Praze. A to v zájmu suverenity České republiky a reputace Ameriky.

O autorovi| Lev Roitman, novinář, v roce 2005 odešel do důchodu z funkce staršího komentátora RFE/RL po 30 letech služby v New Yorku, Mnichově a Praze

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!