Středa 1. května 2024, Svátek práce

Suverénní Vonnová slaví celkové vítězství ve sjezdu

AARE, Švédsko K zisku velkého křišťálového glóbu za vítězství ve Světovém poháru sjezdového lyžování přidala včera Lindsey Vonnová i výhru v závěrečném sjezdu ve finále sezony ve švédském Aare.

Suverénní Američanka má nyní na svém kontě v celkovém součtu o 389 bodů více než Maria Rieschová z Německa, která dojela se ztrátou čtyř desetin druhá, a tři závody před koncem sezony nemůže být předstižena. Dílčí prvenství v klasifikaci sjezdu už měla nejúspěšnější lyžařka posledních dvou let zajištěno po předchozím závodu v Bansku. „Vyhrát celkově podruhé za sebou je ohromné. Žádné Američance se to dosud nepovedlo,“ radovala se čtyřiadvacetiletá sjezdařka.

S obtížnými podmínkami v Aare se vypořádala Vonnová výborně, a když projela cílem, měla více než sekundový náskok před Rakušankou Renate Götschlovou.

Za mlhy a sněžení odmítla debakl „zbytku světa“ nejlepší slalomářka sezony Rieschová a druhým místem si zajistila i stejnou příčku v celkovém hodnocení. „Je to neuvěřitelné. Byla to dlouhá a těžká sezona, jsem ráda, že to mám za sebou,“ vydechla si v cíli Vonnová.

Na sjezdařky čeká ještě dnešní super-G, zítřejší slalom a v sobotu obří slalom. Ve zbývajících závodech už bude na startu i nejlepší česká lyžařka Šárka Záhrobská.

Malý křišťálový glóbus mezi muži vybojoval Rakušan Michael Walchhofer. Závěrečný sjezd sice nedokončil, ale jeho jediný soupeř Klaus Kröll dojel až devátý.

Výsledky – ženy: 1. Vonnová (USA) 1:42,49, 2. M. Rieschová (Něm.) -0,40, 3. Götschlová (Rak.) -1,26, Konečné pořadí sjezdu (po 7 závodech): 1. Vonnová (USA) 502 b., 2. Fischbacherová 326, 3. M. Rieschová 292, ...12. ZÁHROBSKÁ 522. Muži: 1. Svindal (Nor.) 1:22,26, 2. Cuche (Švýc.) 1:22,46, 3. Olsson (Švéd.) 1:22,62, Konečné pořadí sjezdu (po 9 závodech): 1. Walchhofer (Rak.) 470, 2. Kröll 424, 3. Defago 363, ...51. ZÁHROBSKÝ 6. Průběžné pořadí SP (po 33 z 36 závodů): 1. Svindal 929, 2. Raich (Rak.) 857, 3. Cuche 843, ...70. KRÝZL 78, 118. TREJBAL 14, 132. VRÁBLÍK a ZÁHROBSKÝ oba 8.