Čtvrtek 20. února 2020svátek má Oldřich 6 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Svatomartinské víno: letos i ve stylu Sado Maso

Vinaři představují letošní svatomartinské. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vinaři představují letošní svatomartinské. | foto: Tomáš Hájek, Lidové noviny

BRNO Připravte se na silný ročník. Těšte se na Sado Maso. I pod takovými názvy letos vinaři chystají svatomartinské víno. Dnes potvrdili: sklízíme výrazně méně hroznů, ale kvalita je vynikající.

Zástupci Vinařského fondu odhadují, že letos po 11. listopadu se na trhu objeví 900 tisíc lahví svatomartinského. "Při prvním ročníku v roce 2005 to bylo 125 tisíc lahví," uvedl Pavel Večeřa z Vinařského fondu. Vše ale závisí na tom, kolik vinařů své produkty přihlásí - a kolik jich uspěje při hodnocení.

Svatomartinské

Značku svatomartinské smí nosit pouze víno, kterému je přizná odborná komise. Pouze jeho producent pak smí užívat na lahvích logo s postavou jezdce na koni. Značku drží Vinařský fond ČR a ten ji uděluje vinařům, kteří splní náročná kritéria. Loni výběrem prošlo asi 85 procent přihlášených vzorků. Svatomartinské se na trhu objevuje od 11. listopadu a je typem tzv. mladého vína, které by mělo být spotřebováno přibližně do Velikonoc.

Expanzi kampaně chystají letos vinaři na dvou rovinách. Jednak na Slovensko, kde si nechali zaregistrovat i tamní verzi značky Svatomartinské, ale také mezi mladé. "Pro ně je určena hříčka Těšte se na Sado Maso. Je to taková hříčka, v níž se objevují písmena S a M," poznamenal Večeřa. Na propagačním letáku tento nápis a logo svatomartinského doplňuje například fotografie ruky výhružně držící několik vývrtek.

Podle Milana Půčka ze Svazu vinařů je zatím sklizeň hroznů přibližně v polovině. "Letos sklízíme méně, než je dlouhodobý průměr, mluví se o úrodě asi o třetinu nižší, na některých místech Znojemska se blíží až k polovině," poznamenal. Podle něj to ale vynahrazuje vynikající kvalita hroznů, byť to nemusí potvrzovat kvalitu výsledného vína.

Jedna z upoutávek na letošní svatomartinské.

Svatomartinské je především reklamní značka, která má přivést obyvatele České republiky ke konzumaci mladého vína, tedy vína z právě dokončeného roku. Vinař, který značku chce získat, musí zaplatit pouze pětisetkorunový poplatek za účast vzorku v hodnocení. Komise zasedne ve Valticích 20. a 29. října.

Premium

Převratná metoda z IKEM: jak zhubnout přeprogramováním metabolismu

Marek Beneš z pražského Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM) je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Lékař Marek Beneš je už třetím rokem vedoucím lékařem projektu, při kterém se pomocí laseru „oslepí“ nervové buňky...

Premium

TEST: Vyplatí se benzin, hybrid, nebo diesel? Spočítali jsme to

Redakční srovnávací test dieselu, benzinového auta a hybridu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Auto máte vybrané, co mu ale dát pod kapotu, aby vás provoz vyšel co nejlevněji – klasický benzin, úsporný diesel, nebo...

Premium

Pozor na ně. Vztahové chyby žen, kvůli kterým od nich muži utíkají

Ztracená důvěra ženy může znamenat konec vztahu. Záleží, jak se k dané věci... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Vidět chyby na druhých je snadné. Mnohdy však postrádáme sebereflexi. Schopnost přemýšlet o sobě a vlastním jednání....