Čtvrtek 2. května 2024, svátek má Zikmund
130 let

Lidovky.cz

Svatý Václav chrání stromy

Česko

Radnici ekologové nevěří, všechny vybrané dřeviny podle nich není nutné skácet

OSTRAVA/HAVÍŘOV V Ostravě se opět bojuje o stromy. Desítky těch starých a nemocných chce radnice nechat pokácet. Ekologové ale protestují. Během příštího víkendu mohou návštěvníci Komenského sadů v centru Ostravy spatřit skupinku lidí s úředními lejstry v rukou. Aktivisté a dendrologové budou podle mapky hledat v největším městském parku devětaosmdesát stromů, které centrální ostravská radnice považuje za tak nezdravé, že je potřeba je odstranit. Lidi ze sdružení Svatý Václav a také z ekologického sdružení Arnika čerstvé plány radnice na vykácení celkem sto třinácti stromů vystrašily. „Radnici nedůvěřujeme. Stromy najdeme, přizveme dendrology a budeme zjišťovat jejich objektivní zdravotní stav,“ říká za občanské sdružení Svatý Václav Ivo Kaleta.

Vedení centrálního městského obvodu se přitom se sdružením a ekology dostalo do konfliktu už dříve v době, kdy oznámilo záměr vykácet v Komenského sadech zhruba sto šedesát lip ve čtyřřadové aleji. Podle plánů radnice měly stromy padnout už loni na podzim. Kácení ale zakázala úřadu Česká inspekce životního prostředí. Nyní se čeká na odborný posudek stavu stromů, který vypracovává Botanický ústav Akademie věd v Praze. I lípy v aleji však měly jít původně k zemi proto, že jsou prý staré a nemocné. Ekologové: Mnohé stromy nepotřebují kácet, ale ošetřit Radnice nyní vypsala na kácení stromů hned dvě správní řízení. Nejprve na kácení prvních čtyřiadvaceti stromů, poté na zbylých devětaosmdesát. Zatímco první skupinu stromů si již aktivisté stačili prohlédnout, souřadnice k dalším osmadevadesáti dostali od úřadu teprve předevčírem. „Pokud jde o prvních čtyřiadvacet stromů, minimálně polovina z nich nepotřebuje kácet, ale ošetřit,“ míní Ivo Kaleta. Své tvrzení podkládá názory přizvaných odborníků. Místostarosta obvodu Moravská Ostrava a Přívoz Jiří Havlíček však argumentuje stanoviskem olomouckého znalce Petra Kubeši, který všech 113 stromů k pokácení určil. „Pan Kubeša dva a půl měsíce chodil parkem a všechny stromy pečlivě zkoumal,“ popisuje Havlíček. „Ty stromy jsou skutečně ve velmi špatném stavu. Určitě nechystáme žádnou holoseč,“ odmítá kritiku.

Jak ekologové z Arniky, tak i sdružení Svatý Václav se přihlásili do správních řízení na kácení těchto stromů. Podobně, jako to již učinili loni v případě lipové aleje, jejímuž kácení pomohli zabránit. Tentokrát Kaleta připouští, že některé stromy je v parku skutečně nutné pokácet. „Rozhodně nebudeme bránit úplně všechny,“ říká aktivista sdružení.

Kácí se hodně. Ale málo se sázejí nové stromy Svatý Václav kritizuje centrální radnici i za to, že málo stromů sází. Podle údajů sdružení bylo loni v centru Ostravy vykáceno přesně 333 stromů. Vysazeno jich přitom bylo jen 66.

Podle místostarosty Jiřího Havlíčka však v centru stovky mladých stromů ještě přibudou. „Máme už vyprojektováno 280 míst, kam je vysadíme. Nejde to všechno tak rychle,“ uvádí místostarosta. Obvodní úřad hodlá celý park, který za první republiky patřil rozlohou k největším v Československu, obnovit a vypsal na projekt nové podoby parku soutěž. Právě kácení staré lipové aleje mělo být již součástí plánované obnovy.

S kácením stromů v centru města začala i radnice v Havířově. Včera padly první, kácení má dnes pokračovat. Na rozdíl od Ostravy však tady nevyvolává akce prakticky žádný odpor.

Úřad nechal poslat k zemi šest desítek javorů podél jedné z hlavních tepen města, ulice Dělnické. Podle mluvčí magistrátu Jany Pondělíčkové se zdravotní stav stromů velmi zhoršil. Důvody jsou mráz, sucho a také zimní solení cesty. Místo javorů jsou vysazovány lípy stříbrné, které by měly být mnohem odolnější. Část javorů již zmizela, další část se bude kácet až v příštím roce. Avšak místo devětapadesáti javorů nechá úřad vysadit na Dělnickou jen čtyřiadvacet lip. „Lípy potřebují větší životní prostor,“ vysvětluje nepoměr mezi pokácenými a novými stromy Pondělíčková.

Vydání| Tato zpráva vyšla v prvním vydání

Regionální mutace| Lidové noviny - Morava

Autor: