Pátek 3. května 2024, svátek má Alexej
130 let

Lidovky.cz

Svědectví o politických vraždách

Česko

V Rusku, na Ukrajině i v České republice natáčeli dokumentaristé film s výmluvným názvem Zatajené popravy. Odhaluje další bílá místa v historické paměti: tentokrát jde o období sovětského teroru koncem třicátých let, jehož chapadlům se nevyhnuli ani Češi a Slováci pracující a žijící na území SSSR.

Informace o tom, že už ve třicátých letech minulého století se na území SSSR „ztráceli“ lidé a že mezi těmi, kdo skončili v některém z táborů zrůdného systému sovětských gulagů, byli i českoslovenští exulanti či občané, se objevují stále jen sporadicky. Někdejší raporty na ministerstvo zahraničí byly tajné, o tom, že jsou zatýkáni a zavíráni Češi nebo Slováci (například učitelé na Volyni), se badatelé mohli dozvědět možná z dochovaných výslechů těch, kterým se podařilo vrátit do vlasti a byli vyšetřováni. Ruské archivy jsou sice nekonečným zdrojem, zato zdaleka ne otevřeným. Tím spíš, jde-li dokonce o popravy nebo přesněji politické vraždy. Až na výjimky se těmto hořkým tématům vlastně nikdo nevěnuje.

Historik Mečislav Borák patří k několika výjimkám, trpělivě hledá doklady o perzekuci československých občanů na sovětském území a systematicky mapuje příběhy téměř neuvěřitelné. Jako autor námětu a scénáře spolu s režisérkou Petrou Všelichovou a šéfdramaturgyní Lenkou Polákovou nyní připravili pro televizní studio Ostrava dokument z unikátních odhalení, svědectví a výpovědí o tom, jak kupříkladu v jediný den, 28. září 1938, bylo popraveno 77 Čechů v ukrajinském Žitomiru údajně pro špionážní kontakty českého Sokola. Rodiny popravených se o smrti svých blízkých dozvídaly s velkým zpožděním, přičemž mnohdy netuší pravdu dodnes.

Film, který ČT 2 uvede 5. března v hlavním vysílacím čase, tedy vlastně poprvé seznámí širší publikum s osudy obětí politických represí oné doby. Dr. Borák je průvodcem po některých pohřebištích - v Moskvě bylo popraveno téměř sto čs. občanů: v Butovu mezi 20 tisíci obětí je jich asi 60, další leží nedaleko usedlosti Komunarka, v lese u Petrohradu, v Bykovni u Kyjeva. Nejvíce popravených Čechů našlo svůj poslední odpočinek na kraji Žitomiru, v hromadném hrobě zalitém asfaltem... V dokumentu svědčí o stále ještě dostatečně nepopsaných událostech ruští i ukrajinští historici, pamětníci i představitelé krajanských spolků. Jak připomíná Mečislav Borák, svědectví asi desítky potomků obětí alespoň symbolicky zastupuje tragické osudy oněch více než čtyř set obětí dosud určených jménem. Hledání je stále na začátku.

Autor: