Sobota 10. června 2023, svátek má Gita
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Svědectví soukromých dramat

Česko

V soutěži Czech Press Photo 2007 bodovali i reportéři Lidových novin Michal Novotný a Hynek Glos

PRAHA Privátní krize dominují mezi tématy, jež v uplynulém roce zachytili okem svých kamer fotografové žijící v České republice. Ocenění 13. ročníku soutěže Czech Press Photo, která mezinárodní porota vyhlásila včera v Praze, odrážejí především osobní dramata, rodinná či existenciální. Fotoreportéři prokázali pohotovost, popřípadě smysl pro ironický nadhled, ale i cit pro naději i nostalgii obsaženou ve snažení lidí.

Okamžik, v němž se odráží stresující drama přetahování rodičů o dítě, mistrně zachytil reportér Mladé fronty Dnes Dan Materna. Jeho snímek Exekuce dítěte získal hlavní cenu, plastiku Křišťálové oko, titul Fotografie roku, odměnu 120 tisíc korun. a také 1. cenu v kategorii Aktualita. Úspěšným fotografem uplynulých měsíců je také Jan Zátorský z Týdne a Instinktu -pražský primátor mu udělil grant Prahy (stipendium 120 tisíc korun) na rozpracovaný projekt Doprava v Praze, získal i 1. cenu v oboru Příroda a životní prostředí za sérii snímků Pet Shop Models.

Fotoreportéři Lidových novin se uplatnili v kategoriích Sport a Reportáž. Michal Novotný si sérií exotických snímků z tradičních zápasů, které fotografoval v dubnu a květnu v Senegalu a Gambii, vysloužil hlavní cenu, Zlaté oko. Zároveň si odnáší i Čestné uznání za snímek Křesťané bojují s démony (Každodenní život), který pořídil v Bukavu v Kongu. Hynek Glos dosáhl na třetí příčku reportáží, kterou pořídil loni v listopadu v Saigonu ve Vietnamu a kterou nazval Děti Agenta Orange.

Mezi vítěznými snímky, které nepochybně zaujmou i návštěvníky výstavy, jež bude od 15. listopadu do konce ledna otevřena na Staroměstské radnici, je například vtipná řada Michala Šuly nazvaná Premiér se svým ministrem fandí tenisu (Lidé, o nichž se mluví, 1. cena). Pozoruhodná je i série Aleny Dvořákové a Viktora Fischera Život nejvyššího Čecha (Každodenní život, 1. cena). Porota složená z dětí patřících k etnikům, žijícím na území ČR, vybrala za „svůj“ snímek emotivní fotografii irácké holčičky od Petra Davida Joska z EP nazvanou Tvář Iráku (Cena dětí UNICEF).

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!