Pondělí 13. května 2024, svátek má Servác
130 let

Lidovky.cz

Svět jako lidská džungle

Česko

Hra Pozor, jaguár! je drsným příběhem o honu na člověka i zmanipulování svého okolí.

Nedávno ji v premiéře uvedlo Divadlo pod Palmovkou.

Americký dramatik Nathalien Richard Nash se téměř současně objevil v repertoáru dvou pražských scén. Zatímco Vinohrady ale vsadily na populárního Obchodníka s deštěm, na Palmovce se utkali s hrou u nás dosud málo frekventovanou. V novém překladu Julka Neumanna uvedli drama Pozor, jaguár!.

Nashův text vznikl více než před padesáti lety a je to na něm vidět. Příběh honu na člověka ve světě, kde platí zákony džungle, není téma nikterak nové. A to, že obětí se stává ten nejslabší a nejzranitelnější, je nasnadě. Ostatně Sestup Orfeův Tennessee Williamse a dramatizaci prózy Johna Steinbecka O myších a lidech asi připomene Nashova hra leckomu.

Pozor, jaguár! je typická modelová hra, která vychází z americké realistické tradice a určitou poetizací se ji pokouší překročit. Překladatel Neumann s touto textovou rovinou naložil citlivě, ale přesto právě tato poetizace je stejně jako v Obchodníkovi s deštěm nejrychleji stárnoucí částí dramatu. Střetnutí dvou rozdílných osobností, jaké představují místní vládce, šerif a obchodník Brad a učitel Dave Ricks, je tradičním sporem agresivní moci a idealismu, individuálního prospěchu a víry v humánní hodnoty. Od schematičnosti obě postavy zachraňuje jen poměrně věrohodná motivace jejich jednání a Ricksova osudová chyba, kterou vydá slabomyslného Wallyho jeho pronásledovatelům. Sám Brad má také své noční můry, ale jeho charakter přece jen vychází dost černobíle.

Postavičky životních outsiderů Konflikt, který se odehrává mezi hlavními hrdiny, zasahuje do života všech v jejich okolí. Kromě ztroskotance a alkoholika dědy Rickse, který se nakonec ukáže jako pravý chlap, a Bradovy dcery a Davovy milé Janny jsou to většinou postavičky životních outsiderů. Těmhle neškodným týpkům vládne Brad železnou rukou a knihou dlužníků. Peníze pak dokážou jejich mozek zaslepit natolik, že jsou kvůli nim ochotni i zabíjet.

Režisér Petr Svojtka naštěstí příliš nezdůrazňoval westernovou ambaláž textu, ta se zde ozve jen v hudbě a kostýmech. Drsný příběh se odehrává na jednoduché scéně s dřevěným Bradovým krámem, který je už ošuntělý jako celé zdejší prostředí. Vane z ní vyprahlost přírody i vztahů mezi jejími obyvateli.

Tíha inscenace spočívá především na hercích. V přílišném výrazovém forte hraje Brada Rostislav Čtvrtlík, což je ovšem dáno větší jednoznačností této postavy. Když mu autor konečně povolí chvíle nejistoty a slabosti, dokáže Čtvrtlík vykreslit Brada mnohem plastičtěji. Proti tomu Jan Teplý je Davem mladicky vzdorujícím, rebelem, který občas prosazuje své představy až bezohledně, přesto mimořádně přesvědčivě. Teplý Dava prosvětluje láskou i sugestivitou snů o lepším životě.

Pozoruhodný výkon podává Jan Konečný jako retardovaný Wally Wilkins. Není jen naivním pozorovatelem světa, který mu byl dosud skryt, ale objevuje ho s radostí a očekáváním. Tím krutější a nepochopitelnější je pak pro něj chvíle, kdy se stává jeho obětí. Přiměřené charaktery většinou vytvářejí i představitelé dalších rolí, snad jen Haně Seidlové už hrozí šuplík bizarních figurek do té míry, že její paní Wilkinsová působí nikoliv magicky, ale nechtěně komicky.

HODNOCENÍ LN ***** N. R. Nash: Pozor, jaguár!

Překlad: Julek Neumann Režie: Petr Svojtka Hudba: Martin Horáček Výprava: Michaela Červenková Dramaturgie: Ladislav Stýblo Divadlo pod Palmovkou, premiéra 9. ledna 2009

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!