Čtvrtek 4. března 2021svátek má Stela 11 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Domov

WHO zařadila české statistiky mezi centra pro mezinárodní klasifikace. Podle Blatného to je úspěch

Ředitel ÚZIS Ladislav Dušek. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ředitel ÚZIS Ladislav Dušek. | foto:  Michal Šula, MAFRA

Praha Světová zdravotnická organizace (WHO) zařadila minulý týden Ústav zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) mezi 20 spolupracujících center pro mezinárodní klasifikaci ve zdravotnictví. Ministerstvo zdravotnictví, jehož je ÚZIS přímo řízenou organizací, o tom informovalo v tiskové zprávě.

Podle ministra zdravotnictví Jana Blatného (za ANO) je standardizace klasifikace a vykazování dat nezbytná zejména v dnešní době srovnávání států podle statistik.

Blatný nedávno způsob vykazování dat týkajících se epidemie covidu-19 kritizoval a varoval před srovnáváním s dalšími zeměmi, které vykazují data s jiným zpožděním a podle jiné metodiky než Česko. „Zvláště v dnešní době, kdy je řada často neúplných mezinárodních statistik používána ke srovnávání států, které může mít dalekosáhlé důsledky, vnímáme, jak nezbytná a podstatná je standardizace klasifikací a vykazování dat,“ uvedl Blatný k potřebnosti sjednocení mezinárodních metodik.

Minulý týden ve sněmovně ministr odmítl srovnávání úmrtí lidí s covidem s Německem. Česko podle něj vykazuje každého, kdo zemře a má covid-19 bez ohledu na příčinu úmrtí, proto má vykázanou úmrtnost vyšší než sousední Německo. „I úmrtí se vykazují úplně jinak, ale i když my vykazujeme každého, kdo zemře i na autonehodu a má covid, jako člověka, který zemřel na covid, tak ten den máme kolem 150 mrtvých. To znamená, Německo v současné době má výrazně vyšší smrtnost než Česká republika,“ řekl v úterý ve sněmovně.

České statistiky podle Blatného ukazují, že těchto úmrtí nakažených s covidem-19 z jiných příčin je v datech asi deset procent, dalších 60 procent je kombinace komplikací covidu-19 a dalších zdravotních potíží a ve 30 procentech je nákaza přímo příčinou úmrtí. ÚZIS od začátku epidemie zodpovídá za sběr a zveřejňování dat o počtech nakažených, naplněnosti nemocnic a dalších měřených parametrech. Vytváří pro ministerstvo také predikce dalšího vývoje a pracoval i na protiepidemickém systému PES.

Ministr považuje výběr ÚZIS mezi spolupracující centra za významný úspěch v mezinárodní spolupráci a v propagaci kvalitní datové základny českého zdravotnictví. Status spolupracujícího centra WHO mu zároveň umožní intenzivnější výměnu informací, rozsáhlou odbornou spolupráci a také finanční zdroje pro jeho práci. Podle zástupce WHO v ČR Srdana Matiće je ČR první zemí střední a jihovýchodní Evropy mezi těmito centry. Nejbližší je v Německu.

Nejznámějším výstupem těchto center je Mezinárodní klasifikace nemocí, která umožňuje jednoznačnou identifikaci onemocnění ve zdravotnictví pomocí kódování. Využívají se pro vykazování péče a statistické zpracování na národní úrovni a mezinárodní srovnávání výsledků.

„Rozvoj medicínských klasifikací a standardizace nomenklatury tvoří základ dlouhodobé koncepce rozvoje Národního zdravotnického informačního systému (NZIS), který náš ústav buduje a spravuje,“ uvedl ředitel ÚZIS Ladislav Dušek. „Standardizace klasifikačních systémů je také podmínkou úspěšné implementace elektronického zdravotnictví, ke které moderní NZIS přispěje,“ dodal.

V rámci ÚZIS vzniklo také Národní centrum pro medicínské nomenklatury a klasifikace, pro jehož rozvoj získal ÚZIS peníze z Evropského sociálního fondu Operačního programu Zaměstnanost. Vzniklo ve spolupráci s akademickými institucemi, například s Univerzitou Karlovou.

Dvaadvacet znaků, že s tímhle mužem vás místo pohádky čeká jen utrpení

Jedovaté vztahy | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Některé ženy jako by se zhlédly v popelce. Věří, že oříšky přinášejí prince. Jenže nakonec jsou z nich spíš veverky –...

Inflace požírá uložené peníze. Kam s nimi, aby jich zmizelo co nejméně?

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Naspořili jste 200 000 korun, uložili je na účet, těšili se na úroky a po roce zjistili, že jste zbohatli o celých 340...

Biolog Zrzavý: Covid se postará, abychom umírali i na něco jiného než rakovinu

Evoluční biolog prof. Jan Zrzavý | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Podle amerického psychologa a genetika Roberta Plomina mají zděděné geny daleko větší význam při utváření naší...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!