7. října 2009 12:54 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Svoboda ostře napadl TOP 09: Švindlují s penězi

Cyril Svoboda, předseda strany KDU-ČSL. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Cyril Svoboda, předseda strany KDU-ČSL. | foto: ČTK

PRAHA KDU-ČSL vyzvala všechny čtyři poslance TOP 09 původně zvolené za lidovce, aby se vzdali mandátu. Pokud tak neučiní, KDU-ČSL zváží jejich vyloučení z poslaneckého klubu. Prohlásil to předseda lidovců Cyril Svoboda.

Odstoupit by podle něj měli také členové TOP 09, kteří byli zvoleni nebo jmenováni do funkcí za lidovou stranu na krajské a okresní úrovni.

"Hlavním důvodem je skutečnost, že slova a činy těch, kteří jsou dnes v TOP 09, odporují hodnotám, které vycházejí z křesťanství a které hájí KDU-ČSL," řekl Svoboda. Lídři kandidátek TOP 09 podle něj popírají základní etické principy, k nimž se lidovci hlásí. Poslanci TOP 09 také ve sněmovně nepodpořili lidovecký návrh na omezení a vyšší zdanění hazardu.

Senátorů se ultimátum netýká
Pokud čtveřice poslanců TOP 09 do týdne mandát nesloží, začne zřejmě lidovecký klub, jehož jsou stále členy, jednat o jejich vyloučení. "Podle mého názoru by to měl být logický krok," řekl Svoboda.

Svobodova výzva ke složení mandátu se netýká senátorů zvolených za KDU-ČSL. Předseda lidovců konstatoval, že senátoři jsou na rozdíl od poslanců voleni individuálně, ne na kandidátkách jednotlivých stran.

Podle Svobody TOP 09 švindluje s penězi na kampaň
Šéfovi KDU-ČSL se nezdá ani financování TOP 09. Podle jeho odhadu kampaň nově založené strany neodpovídá deklarované ceně kolem 20 milionů korun. Domnívá se, že musela stát nejméně desetkrát tolik.

"Víme, co deklarovala ODS a ČSSD. Ty deklarovaly asi 200 milionů korun. A poměřovali jsme viditelnost kampaně ODS, ČSSD a TOP 09 a ta byla srovnatelná," řekl Svoboda. Naznačil také, že by mohla být souvislost mezi náklady na kampaň a tím, že TOP 09 nepodpořila omezení hazardu a že její zakladatel Miroslav Kalousek ještě v roli ministra financí povolil internetové sázení. Šéf lidovců proto vyzval Kalouskovu stranu, aby zveřejnila své náklady na kampaň, a jeho podezření tak vyvrátila.

TOP 09 má větší podporu než lidovci
Na TOP 09 kvůli jejich působení ve sněmovně útočí také ČSSD. Předseda sociálních demokratů Jiří Paroubek označuje poslance TOP 09 za "přeběhlíky", jejich představitele Kalouska pak kritizuje za jeho údajně vulgární výroky.

Podle posledních předvolebních průzkumů dosahuje TOP 09 větší popularity než KDU-ČSL, která se pohybuje na hranici volitelnosti. Například podle říjnového průzkumu agentury STEM by v září TOP 09 získala podporu 9,2 procenta lidí, zatímco KDU-ČSL pouze 4,2 procenta.

ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!