Čtvrtek 2. května 2024, svátek má Zikmund
130 let

Lidovky.cz

Svoboda slova může i zraňovat

Česko

Americký Nejvyšší soud se postavil za sektu věřících, kteří znevažují pohřby hesly odsuzujícími homosexualitu. Podle soudu se tak zapojují do veřejné debaty, a proto mají na své výstupy právo.

WASHINGTON/PRAHA Svoboda slova je ve Spojených státech nade vše. Dokazuje to aspoň aktuální verdikt Nejvyššího soudu, který jí ospravedlnil i urážlivé slovní útoky. Dal totiž za pravdu malé baptistické církvi z Kansasu, která obráží vojenské pohřby a využívá je ke svým protestním akcím namířeným proti homosexuálům.

Westborská baptistická církev tvrdí, že padlí ve válce jsou stejně jako přírodní katastrofy trestem božím za to, že společnost toleruje homosexualitu. K soudu je hnala rodina vojáka, který jako dvacetiletý padl v Iráku. Když jej v roce 2006 rodina pohřbívala, narušil obřad právě protest věřících z Kansasu. Otec padlého vojáka u soudu prohlásil, že demonstrace proměnila pohřeb „v cirkus“.

„Čin Westborské církve je jistě zraňující, ale reakcí na něj nemůže být trest,“ napsal ve zdůvodnění rozsudku předseda Nejvyššího soudu John G. Roberts. „Naše země zvolila jinou cestu - bránit svobodu byť i zraňujícího projevu na obecné téma, aby se nestalo, že by se tak potlačila veřejná debata.“

Sekta Westboro prý podobným způsobem narušila na 600 pohřbů. Margie Phelpsová, dcera jejich vůdce a současně právnička, která pobuřující formu protestu hájila před soudem, řekla, že verdikt soudu překonal její očekávání. „Budeme v tom pokračovat,“ řekla odhodlaně agentuře AP. Verdikt soudu neschvaloval jen soudce Nejvyššího soudu Samuel Alito, který prohlásil, že svoboda projevu, zaručovaná prvním dodatkem ústavy, ještě nikomu nedává právo „týrat“ ostatní. „Naše hluboké odhodlání bránit svobodnou a otevřenou debatu nedává nikomu právo k tak zlým slovním útokům, k jakým došlo v tomto případě,“ řekl Alita.

Sean Summers, právník rodiny, která celý případ hnala k soudu, byl verdiktem zklamaný. Podobné scény, které zraňují truchlící pozůstalé, se teď podle něj mohou odehrát na mnoha jiných pohřbech. „Můj klient není právník. Z čistě laického pohledu to ale považoval za jasný případ urážky a slovního napadení,“ řekl Summers. A pro ilustraci dodal, že při pohřbu věřící mávali nad hlavami transparenty s nápisy: „Dík Bohu za mrtvé vojáky“ nebo „Bůh nenávidí teplouše“ apod. Porota soudu první instance v Baltimoru přiznala poškozené rodině odškodné 10 milionů dolarů, soudce jej však zredukoval na polovinu. Odvolací soud ale rozsudek zvrátil právě s ohledem na první dodatek ústavy a svobodu projevu. Nejvyšší soud vlastně jen potvrdil jeho verdikt.

Jeho šéf později řekl, že roli sehrálo hned několik faktorů. „Demonstrace se v první řadě týkala veřejně diskutovaného tématu,“ zdůraznil a dodal, že demonstrující stáli na veřejném prostranství a nedopustili se žádných výtržnictví.

Soudce Alito má ale stejný názor jako poškozená rodina, totiž že verdikt sektu jen povzbudí k tomu, aby ve svém snažení pokračovala a ublížila dalším rodinám. „Seznam jejich nevinných obětí se bude rozrůstat,“ dodal Alito.

Poznámku k tématu čtěte na straně 10

***

Oběť

* Na soud se kvůli citové újmě obrátil Albert Snyder (foto), otec dvacetiletého Matthewa, který padl v Iráku a jehož pohřeb v roce 2006 narušila demonstrace Westborské baptistické církve.

* Porota soudu první instance v Baltimoru přiznala poškozené rodině odškodné 10 milionů dolarů, soudce je však zredukoval na polovinu. Odvolací soud pak rozsudek zvrátil s ohledem na první dodatek ústavy a svobodu projevu. Nejvyšší soud jen potvrdil jeho verdikt.

* Snyder vyjádřil po verdiktu Nejvyššího soudu obavu, že teď podobné trauma hrozí mnoha dalšími rodinám. Totéž připustil jen jeden z devíti soudců Nejvyššího soudu Samuel Alito, který se jako jediný postavil za žalobu.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!