Pondělí 29. dubna 2024, svátek má Robert
130 let

Lidovky.cz

Svobodní: Chceme kancléřské křeslo

Česko

Lidovci po volebním debaklu nevyloučili koalici s pravicově extremistickými Svobodnými a Svazem pro budoucnost Rakouska

VÍDEŇ/PRAHA Od uzavření volebních místností ještě neuplynulo ani pár hodin a o post šéfa budoucí rakouské vlády se už přihlásil první z řady zájemců: předseda extrémně pravicových Svobodných (FPÖ) HeinzChristian Strache.

Jeho strana sice v nedělních předčasných volbách skončila až třetí, v porovnání s hlasováním před dvěma lety však zaznamenala výrazný nárůst hlasů.

„FPÖ dosáhla historického úspěchu. Jsme posíleni a nárokujeme si proto kancléřský úřad,“ řekl Strache ještě během volební noci rakouskému deníku Der Standard. Jeho straně dalo v neděli svůj hlas 18 procent voličů. Vítězní sociální demokraté (SPÖ) si přišli na téměř 30 a druzí lidovci (FPÖ) na 26 procent hlasů. Pro obě velké strany to jsou nejhorší výsledky v poválečné historii.

Strache by si dovedl představit koalici lidovců, Svobodných a Svazu pro budoucnost Rakouska (BZÖ) korutanského hejtmana Jörga Haidera, který ve volbách získal 11 procent. „Lidovci ale ve volbách utrpěli debakl. Nemohou tedy uplatňovat nárok na kancléřský post,“ prohlásil rozhodně předseda FPÖ.

Strache přitom upozorňuje, že už v roce 1999 se kancléřem stal muž, jehož strana ve volbách skončila až třetí. Tím mužem byl lidovecký šéf Wolfgang Schüssel. Tehdy vítězní sociální demokraté totiž nebyli schopni sestavit vládu. Kabinet nakonec sestavil Schüssel se Svobodnými tehdejšího šéfa Jörga Haidera, kteří nečekaně skončili na druhém místě. Strache by tento „model 1999“ rád okopíroval.

Otázka zní: Kdo s kým?

První variantou budoucí rakouské vlády ale nadále zůstává velká koalice sociálních demokratů (SPÖ) a lidovců (ÖVP). Ta má v Rakousku dlouho tradici – podle mnohých až moc dlouhou. Byl to ale kabinet velké koalice, který se letos v červenci rozpadl kvůli vnitřním neshodám, a Rakušané tak museli jít k předčasným volbám.

Pozorovatelé předpovídají, že sestavování téže velké koalice by bylo velmi obtížné. Situaci by ovšem mohla změnit výměna v čele lidovců. Jejich předseda Wilhelm Molterer totiž na včerejším podvečerním zasedání podal demisi. Jeho nástupcem by se měl podle všeho stát dosavadní místopředseda strany a ministr životního prostředí Josef Pröll.

Každopádně je velmi pravděpodobné, že spolkový prezident pověří sestavením vlády jako první předsedu vítězných sociálních demokratů Wernera Faymanna. SPÖ již signalizovala, že by upřednostňovala velkou koalici s lidovci. Vyloučila také vládu s extremisty.

Sankce EU nyní nehrozí Naopak, jak si všimla agentura Reuters, lidovecký šéf Molterer v neděli nezopakoval svá slova o tom, že vylučuje koalici s ultrapravicovými stranami. Ovšem podobně, jako panuje animozita mezi stranami dosavadní velké koalice, napadají se také představitelé FPÖ a BZÖ. Strache včera v každém případě vyloučil možnost, že by se strany někdy sloučily.

Zatímco v roce 2000 vyvolala vláda lidovců a Svobodných ostré protesty i sankce Evropské unie, nyní by podle Reuters něco takového nejspíš nehrozilo. V souvislosti s nadcházejícími koaličními jednáními analytici upozorňují, že na novou rakouskou vládu si možná počkáme ještě dlouhé týdny.

***

Šéf FPÖ Heinz-Christian Strache říká, že v roce 1999 se kancléřem stal také muž, jehož strana ve volbách skončila až třetí

Autor: