Pátek 26. dubna 2024, svátek má Oto
130 let

Lidovky.cz

Symbol americké krize v zisku

Česko

NEW YORK - Jeden z největších symbolů hypoteční krize ve Spojených státech, americká federální hypoteční agentura Freddie Mac, vydělala ve druhém čtvrtletí 768 milionů dolarů (zhruba 14 miliard Kč). Před rokem přitom ztratila ve stejném období 821 milionů dolarů. Jde o první čtvrtletní zisk za dva roky.

Poprvé za poslední čtyři čtvrtletí navíc uvedla, že nebude potřebovat finanční injekci od vlády. Agentuře pomohlo především to, že si nemusí tvořit tak vysoké rezervy na budoucí ztráty, zisk posílily i jednorázové účetní úpravy v ocenění některých aktiv.

„Ačkoli vidíme určité rané signály ukazující na oživení trhu s bydlením včetně mírného růstu cen domů na některých trzích, zůstává náš výhled opatrný kvůli stoupajícímu zabavování domů v důsledku nesplácení hypoték, rostoucí nezaměstnanosti, přísným úvěrovým pravidlům a neochotě kupců vrátit se na trh,“ hodnotil ale na první pohled dobré zprávy prozatímní generální ředitel společnosti John Koskinen. Freddie Mac je druhým největším poskytovatelem financí na hypotéky ve Spojených státech. Společně s další hypoteční agenturou Fannie Mae vlastní či garantují téměř polovinu všech hypotečních úvěrů na bydlení, které byly v USA vydány.

Celkový objem takových úvěrů se pohybuje kolem 12 bilionů dolarů, z toho na obě agentury připadá zhruba pět bilionů dolarů.

Obě agentury byly těžce zasaženy krizí na hypotečním trhu ve Spojených státech. Jejich ztráty hrozivě narůstaly a americká vláda se proto loni v září rozhodla převzít nad nimi kontrolu. Fannie Mae tento týden oznámila, že ve druhém čtvrtletí prodělala zhruba 15 miliard dolarů a bude potřebovat další státní pomoc v hodnotě až 10,7 miliardy dolarů. Celková ztráta Fannie Mae za minulé dva roky je 101,6 miliard dolarů.

Freddie Mac zaznamenal v předchozích sedmi čtvrtletích 63,7 miliard dolarů ztráty a od listopadu vyinkasoval od americké vlády pomoc ve výši 50,7 miliard dolarů.

Vláda již vydala na podporu obou firem 85 miliard dolarů, s požadavkem Fannie Mae se pak částka zvýší až na 96 miliard dolarů.

Obě agentury předpokládají, že kvalita jejich aktiv se bude nadále zhoršovat, a budou tak dále vykazovat ztráty. Agentury jsou totiž jednou ze součástí plánu prezidenta Baracka Obamy, kterým chce pomoci devíti milionům majitelů domů změnit podmínky svých hypoték či je refinancovat, aby o své bydlení nepřišli.

Fannie Mae pak ve svém prohlášení pro regulátora akciového trhu prohlásila, že „neočekává v nejbližší budoucnosti, že bude zisková“, právě proto, že se soustředí na to, aby lidé nepřišli o své domovy.

Obě agentury byly původně vládou založeny proto, aby snížily cenu hypoték na trhu.

Autor: