Neděle 12. května 2024, svátek má Pankrác
130 let

Lidovky.cz

Synovi je rok a půl. Mám přestat kojit?

Česko

PORAĎTE SI NAVZÁJEM

Máme jedenapůlročního syna a já ho stále ještě kojím. Podle manžela už

bych s tím měla přestat. Tvrdí, že v takovém věku už to není přirozené a že ze syna nevyroste chlap. Četla jsem ale, že čím déle žena kojí, tím lepší má potomek imunitu. Mám syna kojit dál? VAŠE NÁZORY

Můj dvacetiměsíční syn je přes rádobychytré řeči ostatních členů rodiny také stále kojen. Nevylučuje se to s občasnou prací ani s poměrně intenzivní sportovní činností. Nenechte si do toho mluvit a kojte, dokud budete vy i batole chtít. Je sice pravda, že už v mléce není tolik protilátek jako v mlezivu a prvním mléce, ale pro dítě je důležitá také intimita, kterou kojení umožňuje, a přes počáteční „mamánkovské“ období je později déle kojené dítě samostatnější a jistější. Když navíc synek nedávno onemocněl nepříjemnou střevní virózou, kojení nám moc pomohlo -bylo to (vedle doplňování také jiných nezbytných tekutin) jediné, co tehdy mohl bez problémů pozřít a vypít.

Vanda

Dítě bude mít lepší imunitu a vy jako maminka jste chráněná před rakovinou z důvodu dlouhodobého kojení. Hanka

Můj přítel byl kojený do čtyř let a je na tom zdravotně dost špatně. Má oslabenou imunitu, takže si myslím, že je to u každého jinak.

Katka

Světová zdravotnická organizace doporučuje plně kojit do ukončeného 6. měsíce, a pokud možno pokračovat s příkrmy až do 2 let věku. V případě ohrožení alergií při dodržení dalších opatření ve výživě tímto způsobem můžete snížit riziko, že se nějaká alergie u dítěte do 5 let věku rozvine, a to až o padesát procent.

Marta, matka a lékařka

Kojení po prvním roce života nemá smysl výživový. Pak už se jedná spíš o oboustrannou závislost, kterou je nutno odbourat. Znám několik maminek, které byly kvůli kojení po dvanácti měsících nuceny začít brát vitaminy a minerály, začaly jim padat vlasy atd.

ajkaka

JAK TO VIDÍ ZDRAVÍ LN

Kojení ani v tomto věku není škodlivé. „Z medicínského hlediska většinou doporučujeme do dvou let, ale rozhodně jsme rádi, kojí-li matka plně své dítě do šesti měsíců, kdy je mateřské mléko jediným zdrojem potravy a tekutin a prakticky ho nedokážeme plnohodnotně nahradit. Od 6 měsíců je již nutné pomalé zavádění příkrmů. Než ukončíte kojení, zvykněte své dítě na jiné mléčné příkrmy, případně jiné mléko. Zpravidla v tomto věku to již dítě dokáže bez problémů a kojení se dožaduje zpravidla jen v přítomnosti matky, protože je tak zvyklé,“ říká praktická dětská lékařka Hana Cabrnochová.

Vyřešte nespavost svých dětí
Vyřešte nespavost svých dětí

Nespavost a problémy se spánkem se v různé míře objevují až u 30 % dětí. Mohou se projevovat častým buzením, problémy s usínáním, brzkým vstáváním...