Sobota 11. května 2024, svátek má Svatava
130 let

Lidovky.cz

Tábory přinášejí sebedůvěru

Česko

Tradice českých letních táborů je stále živá. Jak současné dětské tábory vidí lektor a dlouholetý organizátor táborů v Údolí mohykánů Jan Burda?

* LN Jak to vypadá s tábory v České republice?

Dětské letní tábory jsou u nás v republice fenoménem, který nemá ve světě obdoby a mnohde nám je i závidí.

* LN Proč nám závidí?

Systém práce s mládeží ve volném čase je prostě z evropského pohledu skutečně ojedinělý. Práce s mládeží má u nás hluboké historické kořeny, a zvláště po roce 1989 na tuto historii řada organizací navazuje. K tomu patří i klasické podsadové tábory, kterých je nepočítaně. Už jen to, že podsada je vynálezem českých skautů, svědčí o mnohém.

* LN Vy jste jeden ze zakladatelů internetového katalogu českých táborů www.cesketabory.cz. Proč jste se tomu začal věnovat?

Je to právě asi ta úžasná rozmanitost táborů. Rodiče neměli možnost nikde najít komplexní nabídku letních táborů z celé republiky napříč organizacemi. Naší snahou je na webu kromě prostého katalogu poskytnout rodičům i organizátorům komplexní informace. Proto na našem webu najdete i rady pro rodiče, právní poradnu nebo elektronický obchod s tábornickým vybavením.

* LN Kolik je v současné době možností, kam jet na tábor?

Počet organizátorů táborů se dá jen velmi těžko zjistit. V našem internetovém katalogu je v současné době k dispozici více než 700 táborů 267 organizací. Je to ale jistě zlomek z celkového počtu.

* LN Pokud se rodiče rozhodnou své dítě poslat na tábor, co by měli vzít v úvahu?

Rodiče by si měli položit několik otázek. K té první patří především, proč dítě jede na tábor a zda chce jet samo. Důležité také je, kdo tábor organizuje. Rodiče by měli mít o organizátorovi i táboře samotném dostatek informací. Tábor by měl splňovat řadu právních a hygienických norem a je na zodpovědnosti rodičů, jaký tábor svému dítěti vyberou. Doporučoval bych rodičům, aby si položili desítku otázek, které jim pomohou zjistit, zda je tábor pro jejich dítě ten správný. Stručně se dají otázky shrnout v deseti heslech: bezpečnost, cena, důvěryhodnost, hygiena, informovanost, kvalifikace vedoucích, program, rozvoj, stravování a zdravotní zajištění.

* LN Co když dítě nemá chuť jet nebo jede poprvé a na tábor se mu nechce?

Doporučil bych vyprávět dítěti vlastní zážitky, pochopitelně ty příjemné. Pokud rodiče nemají vlastní zkušenosti, tak sehnat někoho z příbuzných, kdo takové zkušenosti má. Dítě taky nesmí mít pocit, že jede na tábor „za trest“ nebo z důvodu, že rodiče například odjíždějí do zahraničí a dítě nechají doma.

* LN O které tábory je největší zájem?

Mám pocit, že v posledních letech se zvyšuje zájem o úzce zaměřené tábory - třeba jazykové, sportovní nebo jezdecké. Je fakt, že kromě hezkých zážitků z programu by měl správný tábor dítěti přinést také nové znalosti a zkušenosti. Na správném táboře dítě získává kromě samostatnosti také potřebnou sebedůvěru a chuť se o problémech bavit.

***

Seznam tábornických

organizací Junák www.skaut.cz Liga lesní moudrosti www.woodcraft.cz DOMINO cz, o.s. www.idomino.eu Hnutí Brontosaurus www.brontosaurus.cz Sdružení Mladých ochránců přírody

www.smop.cz Pionýr www.pionyr.cz Skaut www.skautabs.cz Česká tábornická unie www.tabornici.cz Asociace turistických oddílů mládeže ČR www.a-tom.cz

Autor: