Pátek 26. dubna 2024, svátek má Oto
130 let

Lidovky.cz

Tady se nevolí. Vaše armáda

Česko

Vojenské újezdy, země sama pro sebe. Po celé zemi budou zítra a pozítří lidé volit zastupitele - jen na pěti místech nesmějí.

BRNO/BŘEZINA Dvě tisícovky lidí z celé republiky se na hemžení kolem komunálních voleb musejí dívat s odstupem. V místě, kde bydlí, už roky zastupitele nevolili a volit zřejmě ještě dlouho nebudou.

Bydlí ve vojenských újezdech, kde nefungují radnice, lidé nesmějí vlastnit nemovitosti a platí pro ně další omezení. A nejde o malý kus země: celková rozloha újezdů je například v porovnání s plochou Brna více než pětinásobná.

Zástupkyně ombudsmana Jitka Seitlová považuje tento stav za protiústavní. „Problém je v tom, že nikdo nemá odvahu se obrátit na Ústavní soud. Věděla jsem o dvou desítkách lidí na Libavé, kteří si alespoň neoficiálně stěžovali. Ti se ale raději většinou odstěhovali,“ řekla včera LN. Zatímco v Libavé lidé zítra a v sobotu půjdou volit alespoň senátora, v Březině u Vyškova zůstanou v klidu. Radnici jim zastupuje vojenský újezdní úřad. Jeho přednosta zodpovídá za vše, co by jinak zajišťovali obecní politici a úředníci. Teoreticky od veřejného osvětlení a školek pro děti až po úklid. Ale jeho pravomoci jsou mnohem vyšší: rozhoduje o majetku na území újezdu. V Březině, kde žijí čtyři lidé, to nemá smysl, ale pokud by například v tisícihlavé Libavé chtěl někdo podnikat, bez souhlasu újezdního úřadu nezíská ani prostory. Ty totiž všechny podle zákona patří armádě.

Seitlová připomíná, že právě charakter fungování vojenských újezdů je problém, neexistuje přímá nezávislá kontrola - třeba v podobě opozice v zastupitelstvu.

V újezdech ale zdůrazňují, že se chovají podle zákona. „Když někdo žádá o možnost přestěhování, musí vzít na vědomí, že se tu obecní zastupitelstvo nevolí. Volí poslance, senátory i krajské zastupitele, hlasuje v referendech,“ říká Emília Šebestová z újezdního úřadu v Březině.

Jako jistou malou „náhražku“ zastupitelstev lze chápat takzvané občanské aktivy. „Členové se volí jedenkrát za čtyři roky. Probírají s přednostou případné žádosti a návrhy na změny, které, pokud nenaruší výcvik nebo hospodářské využití újezdu, obvykle není problém uskutečnit,“ popsal tajemník újezdního úřadu Libavá Josef Schmid.

Na rozdíl od klasického fungování samosprávy i v tomto případě má ale přednosta právo veta. Kuriózní je opět březinský újezd - s tamními čtyřmi obyvateli se úředníci vždy snadno domluví přímo.

V újezdech žijí především vojáci, pracovníci vojenských lesů a dalších organizací a jejich rodiny, případně lidé zajišťující provoz újezdů. Běžní lidé mají na většinu území vstup zakázán, velká část je vojenskými cvičišti. Právě proto spojení s armádou akceptují - jinak mají šanci se vystěhovat.

***

VOJENSKÉ ÚJEZDY Od 4 do 1120 lidí V ČR je pět vojenských újezdů, celkem tam na rozloze 1296 kilometrů čtverečních žije 2039 lidí. * Libavá: 1120 obyvatel, 327 kilometrů čtverečních * Hradiště (Doupov): 592 obyvatel, 332 kilometrů čtverečních * Boletice: 288 obyvatel, 219 kilometrů čtverečních * Brdy: 35 obyvatel, 260 kilometrů čtverečních * Březina (Dědice): 4 obyvatelé, 158 kilometrů čtverečních.

Vydání| Tato zpráva vyšla v prvním vydání

Regionální mutace| Lidové noviny - Čechy

Autor:

Jak na rychlou a jednoduchou večeři s rýží?
Jak na rychlou a jednoduchou večeři s rýží?

Díky své všestrannosti se rýže LAGRIS už dlouho stávají nedílnou součástí mnoha pokrmů z celého světa. Bez ohledu na to, zda se používají k...