Pondělí 13. května 2024, svátek má Servác
130 let

Lidovky.cz

Tahanice o vládní vilu

Česko

Chátrající symbol luxusu - Brněnští a pražští památkáři se po roce a půl dohodli

BRNO Stačilo málo a vládní vila v Brně, symbol luxusu a jeden z nejlukrativněji položených domů ve městě, mohla být na prodej. I kvůli neshodám mezi brněnským a pražským vedením Národního památkového ústavu.

Bývalý generální ředitel instituce Pavel Jerie totiž těsně před odchodem z funkce napsal, že nemají zájem budovu převzít. Byli přitom jedinou státní organizací, která chtěla komplex využívat.

Vilu Stiassny, jak se oficiálně dům uprostřed rozlehlého parku v Hroznové ulici jmenuje, přiřkla vláda památkářům na podzim 2007. Rozhodování uvnitř památkového ústavu trvalo rok a půl. Zatímco brněnští v něm chtěli vytvořit expozici a studijní centrum věnované moderní architektuře, pražské ústředí památkářů se zdráhalo dům převzít, byť oficiálně tvrdilo, že „řeší právní detaily“. „Pokud vím, odmítací dopis uvedl, že dům je v nevyhovujícím stavu,“ sdělil Petr Kroupa pověřený vedením brněnských památkářů.

Nová generální ředitelka Naděžda Goryczková ale LN potvrdila, že původní rozhodnutí revokovala. „Požádala jsem ministerstvo kultury o naplnění vládního usnesení o převodu vily na Národní památkový ústav,“ sdělila. O využití budovy hodlá jednat i s představiteli Jihomoravského kraje a brněnskou fakultou architektury. „Je to příležitost, která se nenabízí každý den. Vila je ve velmi dobrém stavu a nabízí široké možnosti využití,“ sdělila. Potvrdila tak záměr začlenit dům do brněnského „vilového triumvirátu“ tvořeného dále vilou Tugendhat ve správě Muzea města Brna a Jurkovičovou vilou patřící Moravské galerii.

Lenka Kolaříková z brněnského Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových, který opuštěnou vilu spravuje, tvrdí, že vše čeká jen na podpis památkářů. Smlouvy k vile i jejímu vybavení připravili a jsou už od léta loňského roku v centrále památkového ústavu.

Vládní vila zeje prázdnotou už čtyři roky. Tehdy ji vyklidily brněnské veletrhy, které v ní jako nájemce provozovaly jeden z nejdražších a nejluxusnějších hotelů na Moravě. Střídmá fasáda vily kontrastuje s interiéry, místnosti byly obloženy mramorem i vzácnými dřevy, stále k nim patří sbírky v milionových hodnotách. Odhady ceny oprav se pohybují mezi 30 a 70 miliony korun, ale podle památkářů není nutné je investovat ihned.

Vila vznikla podle projektu Arnošta Wiesnera v letech 1926 až 1927, okolní park navrhl slavný Otto Eisler. Vilu si nechal postavit textilní průmyslník Alfred Stiassny, jeho rodině ji zabavilo gestapo, po válce zůstala na základě Benešových dekretů v majetku státu. Prezident Beneš sám v ní dokonce nějakou dobu sídlil, od té doby nese označení vládní. Později připadla krajskému národnímu výboru.

***

Rozhodování uvnitř památkového ústavu trvalo rok a půl

Vydání| Tato zpráva vyšla v prvním vydání

Regionální mutace| Lidové noviny - Brno

Autor: