Neděle 5. května 2024, svátek má Klaudie
130 let

Lidovky.cz

„Tahle válka byla nezbytná“

Česko

65 let od vylodění v Normandii - Oslav ve Francii se zúčastnili státníci i veteráni

Prezidenti Spojených států a Francie vzdali čest hrdinům, kteří se v roce 1944 účastnili invaze do Normandie. COLLEVILLE-SUR-MER Během 6. června 1944 bylo na okupovaném francouzském pobřeží Normandie vysazeno zhruba 156 tisíc spojeneckých vojáků. Jejich cílem bylo prolomit síly nacistického Německa. Přes vysoké ztráty na životech byla akce velmi úspěšná.

V sobotu se u příležitosti 65. výročí invaze konaly ve Francii vzpomínkové akce. Na ty se sjeli zástupci zemí, které se na operaci proti nacistickému Německu podílely. Americký prezident Barack Obama vzdal čest hrdinům dne D a prohlásil, že jejich útok pomohl zachránit svět od zla a tyranie. Oslav se zúčastnil i prezident Francie Nicolas Sarkozy, britský princ Charles a premiéři Británie a Kanady Gordon Brown a Stephen Harper.

„Žijeme ve světě soupeřících přesvědčení a tvrzení o tom, co je pravda. V takovém světě je vzácné, aby došlo k boji, který vypovídá o lidstvu něco obecného. Druhá světová válka to učinila,“ prohlásil Obama před zraky řady veteránů druhé světové války na hřbitově v Collevillesur-Mer, kde je pohřbeno 9387 amerických vojáků.

Hřbitov v Colleville-sur-Mer leží nad známou pláží Omaha, kde americké jednotky 6. června 1944 utrpěly největší ztráty při útoku proti německým opevněním.

Americký prezident ve svém projevu vzpomněl i na svého děda Stanleyho Dunhama, který do Normandie připlul měsíc po dni D, a svého prastrýce, Charlese Payna, který byl během války v první americké divizi a účastnil se i této ceremonie. „Nikdo, kdo prolil krev nebo ztratil bratra, by neřekl, že je válka dobrá. Ale všichni vědí, že tahle válka byla nezbytná,“ dodal Obama. Na vojáky, kteří položili své životy za osvobození Francie v roce 1944, vzpomněl ve svém projevu také Sarkozy. Zároveň prohlásil, že jejich ideály by měly zůstat tváří v tvář hrozbám 21. století stále živými.

Obama, doprovázen manželkou Michelle Obamovou, se v sobotu nejprve setkal se svým francouzským protějškem ve městě Caen, kde Sarkozy s manželkou Carlou Bruniovou-Sarkozyovou uspořádal pro své americké hosty slavnostní oběd. Poté se přesunuli na americký vojenský hřbitov v Collevillesur-Mer. K účasti v pietním aktu byl pozván i český velvyslanec Pavel Fischer.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!