Neděle 28. dubna 2024, svátek má Vlastislav
130 let

Lidovky.cz

Tajemný Topolánkův výlet

Česko

Návrat vládního letadla z Bulharska se prodražil. Premiér měl zastávku v Innsbrucku

PRAHA Konec oficiální návštěvy Bulharska, kterou premiér Mirek Topolánek absolvoval před dvěma týdny, je obestřen tajemstvím.

Vládní letadlo, jež mělo premiéra po skončení návštěvy dopravit nejbližší trasou zpět do vlasti, to „vzalo“ ze Sofie mírným obloukem přes rakouský Innsbruck, kde Topolánek vystoupil. Letoun pak pokračoval bez premiéra do Prahy.

Časopis Týden včera uvedl, že Topolánek si mezipřistání v Rakousku vyžádal proto, aby si soukromě zalyžoval v Alpách. Odklon trasy letu tak měl prodražit vládní návštěvu až o 150 tisíc korun.

Když se LN včera o okolnosti Topolánkovy innsbrucké zastávky zajímaly, byla mluvčí vlády Jana Bartošová ochotna odpovídat pouze formou sms zpráv. Na dotaz, proč vláda státnímu letadlu mezipřistání nařídila, mluvčí odpověděla, že si premiér vyřizoval pracovní věci. „Mezipřistání v Innsbrucku můžu potvrdit. Premiér se zde zúčastnil jednání v doprovodu velvyslance ČR v Rakousku Jana Koukala,“ napsala vládní mluvčí v sms.

Časopisu Týden ovšem předtím tvrdila, že nebude komentovat Topolánkovy soukromé cesty. „Co dělá premiér o víkendu, je jeho soukromá věc. A z bezpečnostních důvodů nemohu poskytnout žádné informace o pohybu vládního letadla,“ uvedla. Doplňující otázku LN k jednání s velvyslancem a zda premiér přece jen neměl v plánu si v Rakousku zalyžovat, mluvčí Bartošová nezodpověděla. Internetové stránky vlády zevrubně informují o Topolánkově cestě do Bulharska. O následné pracovní schůzce premiéra v Innsbrucku není na webu vlády ani slovo.

Mezipřistání v Rakousku bylo podle ministerstva obrany, kterému vládní speciál patří, naplánováno dopředu. „Letoun letěl na trase, která byla dopředu naplánovaná. Ale jak tam stavěl, proč tam stavěl, to je věc, se kterou se musíte obrátit na úřad vlády,“ sdělil mluvčí ministerstva Jan Pejšek.

Náklady na mimořádnou zastávku se podle informací Týdne mohou vyšplhat až na 150 tisíc korun. Letadlo totiž musí platit vysoké poplatky za přistání. Tyto náklady bude zřejmě hradit stát.

Podle poslance za ČSSD Lubomíra Zaorálka není možné, aby vláda tajila okolnosti odklonu vládního letadla. „Budeme chtít vysvětlení,“ reagoval pro LN Zaorálek.

Pokračování na straně 4

Dokončení ze strany 1

„Je to nemožné a nepřijatelné. Vláda nemůže takové informace utajovat, protože se to týká kontroly veřejných financí. Všechny tyto informace musí být přístupné,“ reagoval včera Zaorálek. Poslanci ČSSD budou podle něj žádat od premiéra vysvětlení, proč letadlo v Innsbrucku přistálo. „Schůze sněmovny začíná 27. listopadu a myslím, že se tím určitě budeme zabývat,“ uvedl Zaorálek. Vládní letadla patří ministerstvu obrany. Kromě vojáků však přepravují také některé ústavní činitele. Poslanec ČSSD Zaorálek: „Není možné, aby vláda tajila okolnosti odklonu letadla“

Autor: