Pátek 26. dubna 2024, svátek má Oto
130 let

Lidovky.cz

Tajemství na dně Vltavy

Česko

Potápěči budou hledat zbytky Juditina mostu, který proslavil románskou Prahu

PRAHA Je to podobný sen jako najít bájnou Atlantidu. V chladných vodách Vltavy budou dnes potápěči hledat zbytky Juditina mostu, slavného předchůdce ještě slavnějšího Karlova mostu.

„Víme naprosto jistě, že tam někde jsou. Jen nevíme, kolik pilířů nebo jejich zbytků se zachovalo a v jakém jsou stavu,“ potvrdil památkář Ondřej Šefců z Národního památkového ústavu.

Na rozdíl od gotického Karlova mostu se o jeho románském předchůdci dochovaly jen kusé informace. „Už jenom to, že byl pojmenován po ženě, královně Juditě, je velmi neobvyklé,“ poznamenal ředitel Archivu hlavního města Prahy Václav Ledvinka. Mosty totiž většinou žádná jména nenesly.

V legendě kolem Juditina mostu se traduje, že královna na stavbu osobně dohlížela, proto byl po ní pojmenován. Podle archiváře však pravý důvod pojmenování jasný není. Není známo ani to, odkdy se mostu začalo říkat Juditin. I Karlovu mostu se až do 19. století říkalo jen kamenný.

Na dně Vltavy jsou pilíře Potápěči z poříčního oddílu Policie ČR budou dnes z podnětu památkářů hledat, co se na dně řeky zachovalo z románského mostu, který v roce 1342 pobořila povodeň.

„Víme jistě, že pilíře jsou zachované, jen nevíme, kolik jich pod vodou je,“ tvrdí Šefců.

Kde mají potápěči hledat, to přibližně vědí. Trasa mostu je relativně známa. Nevedl ovšem přesně místy, kde stojí Karlův most, ale několik metrů severněji.

Tato skutečnost je dokonce zdokumentována. Když se v roce 1941 protrhl Helmovský jez, objevily se nad hladinou i zbytky pilířů Juditina mostu. Jsou zachyceny na dobových fotografiích.

Objevení pilířů by však trasu mostu upřesnilo. Zjistilo by se také, zda byl skutečně postavený z opuky, jak se předpokládá. Pro památkáře by bylo cenné zjištění, jak byl opracovaný a zda na něm bývaly – podobně jako na Karlově mostě – kamenické značky.

Šefců zdůrazňuje, že i když budou potápěči úspěšní, nic z románských pilířů vynášet nad hladinu nebudou. Mají za úkol si zbytky architektury prohlédnout a vyfotografovat. I tak by byli první, kdo by po sedmi staletích uviděl jednu z největších krás románské Prahy.

Ledvinka je ale k možnému nálezu skeptický. „Moc nevěřím, že něco najdou. Musíme si uvědomit, že na dně Vltavy je plno usazenin,“ míní archivář.

Existují však lidé, kteří kvůli snu o nálezu zbytků starého mostu cestují do Prahy až ze zámoří. Před patnácti lety se takto vydal do Prahy čechoamerický manželský pár z Kalifornie. Manželé Zabloudilovi tehdy kontaktovali pražské archeology, že budou hledat pod vltavskou hladinou zbytky původní sochařské výzdoby Karlova mostu. Nechtěli si nechat vysvětlit, že nic takového pod Karlovým mostem není. „Tak nakonec s potápěči začali hledat pilíře Juditina mostu. Našli sice velké shluky kamenů, ale pilíř mezi nimi nebyl, ten by musel mít šestiboký tvar,“ vzpomíná jeden z nejznámějších pražských archeologů Zdeněk Dragoun.

Dobrodružství s pilíři Juditina mostu trvá už přes dvacet let. Odstartoval ho náhodný nález pilíře v 80. letech minulého století během rekonstrukce Čertovky na Kampě. Když se objevil nečekaně při vypuštění ramena řeky, stal se rázem senzací.

***

Juditin most

První pražský kamenný most byl 514 metrů dlouhý a 6,90 metru široký. Měl 22 oblouků nesených 20 pilíři. Přesné datum jeho stavby není známo, zřejmě to bylo kolem roku 1170. Byl pojmenován po královně Juditě, manželce českého krále Vladislava II. Nebyl to první pražský most. Na stejném místě stával už v 10. století dřevěný most, který se zřítil po velké vodě v roce 1157.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!