Úterý 25. ledna 2022, svátek má Miloš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Tajně doufám v nejlepší trojku

Česko

PRAHA Česku roste jeden velký motoristický talent. Martin Semerád (20) se blýskl při Švédské rallye, když skončil celkově šestnáctý a se svým mitsubishi vyhrál hodnocení kategorie P-WRC vypsané pro produkční vozy. Triumf navíc získal jako nejmladší jezdec v historii.

* LN Už jste to stačil oslavit?

Nebyl čas. Přiletěl jsem až v pondělí večer, navíc mě čekají zkoušky ve škole.

* LN Co studujete?

FTVS, obor sportovní management. Teď se učím mikroekonomii.

* LN Ve Švédsku jste však vyučoval spíše soupeře vy. To vám jízda na sněhu tak sedla?

Je to hlavně fantastický zážitek, na jízdu na sněhu se každý těší. Jede se na něm navíc velmi rychle, průměr na rychlostních zkouškách byl kolem 130 kilometrů v hodině, což je v rallye limit. Vítězství mi ale i tak trochu spadlo do klína. Jeden velký favorit byl vyloučený a druhý nedojel.

* LN Před sezonou jste říkal, že chcete hlavně dál sbírat zkušenosti. Nepřemýšlíte teď už přece jen nad celkovým vítězstvím?

Ne, stojím nohama na zemi. Je úžasné, že mám pětadvacet bodů a vedu šampionát, což je věc, o které se mi ani nesnilo. Ale vím, že to je i díky smůle jiných kluků. Uvidíme, jak si povedu na šotolině, kde si věřím více než na sněhu. Tajně doufám, že bych mohl být na konci ročníku mezi třemi nejlepšími.

* LN Už před třemi lety vás Mezinárodní automobilová federace FIA označila Talentem roku, teď jste vyhrál. Cítíte, že si už „děláte“ jméno a že by po vás mohl jednou sáhnout nějaký slavný tým?

Snažím se k tomu směřovat, ale je to pořád ještě menší utopie. Časy se však mění a vypadá to, že by mohlo přibýt více továrních týmů. Zvítězil jsem ale zatím jenom jednou a jedna výhra přece jaro nedělá. Musím podávat vyrovnané výkony po celou sezonu. Až čas ukáže, jak na tom doopravdy jsem.

* LN Vaší nevýhodou ale je, že jste Čech, ne?

Určitě, Česko je pro automobilky malý trh. Ale nevidím to jako zas až tak zásadní problém.

* LN Jezdíte spolu s Michalem Ernstem v podstatě rodinném týmu. Jaký máte rozpočet?

Na sezonu je to kolem 300 000 eur. Závodění není zrovna levná záležitost.

* LN Co se stane, když nabouráte?

To je pak pro tým velký problém. Nemáme rozpočet na sezonu ani ještě naplněný, takže si nemohu dovolit nabourat. Doufám, že se ročník ponese v duchu trpělivé a bezchybné jízdy.

* LN Závodíte na tratích jako hvězda WRC Sébastien Loeb a spol. Jaké s nimi máte vztahy?

Téměř žádné. Jedou třeba půl hodiny před námi, takže se prakticky nepotkáme. Je ale úžasné, že mohu jet po stejné trati a sdílet stejné zkušenosti. Ale že bych šel na pokec se Sébastianem? To zatím ne.

Autor:

ANALÝZA: Tři důvody, proč Rusko vpadne na Ukrajinu. A tři další, proč ne

Premium Copak se asi odehrává v hlavě Vladimira Putina? To je otázka, kterou dnes řeší celý svět. Ruský prezident rozehrál...

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nevěra dříve či později vztah zničí. A není cesty zpět, říká filmařka Sedláčková

Premium Vede doslova dvojí život ve dvou zemích. Ve Francii pracuje Andrea Sedláčková především jako střihačka filmů, u nás...

Maminky z eMimina doporučují mlíčko BEBA COMFORT HM-O
Maminky z eMimina doporučují mlíčko BEBA COMFORT HM-O

Maminky z eMimina testovaly prémiovou pokračovací výživu BEBA COMFORT 2 HM-O a BEBA COMFORT 3 HM-O. Pochvalovaly si především chuť, složení a...