Neděle 14. července 2024, svátek má Karolína
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

TAJNÉ PRO ÚV KSČ

Česko

V Chomutově chtějí Masaryka

Dne 11. 10. 1989 obdrželi předseda městského národního výboru a vedoucí tajemník OV KSČ Chomutov kopie dopisu, který byl zaslán redakci Nástupu. Kruh chomutovských aktivistů „Hnutí za občanskou svobodu“ v něm žádá o přejmenování náměstí Klementa Gottwalda v Chomutově, respektive o navrácení původního názvu – náměstí T. G. Masaryka – u příležitosti 71. výročí vzniku ČSR.

Odůvodňují to skutečností, že přes některé nesmělé kroky (např. uvolnění díla T. G. Masaryka pro veřejné knihovny) zůstává osobnost prvního čsl. prezidenta stále nedoceněna. Dále tím, že „odstraněním jména Klementa Gottwalda z názvu náměstí by byl učiněn jeden z prvních kroků ke konečnému rozchodu s dogmaty a mýty stalinismu, jehož organickou součástí a představitelem Gottwald bezpochyby byl“. Podepsáni jsou Zdeněk Kulík, Jindřich Tomášek a Luboš Zamazal z Chomutova.

Zadrženy dva dopisy

Dne 10. 10. byly v okrese Tábor (Jihočeský kraj) zachyceny dva dopisy. Dopis chartisty Roubala adresovaný do prodejen, kde byla zaměstnána aktivistka NMS Pánová, která byla za svoji protisocialistickou činnost nedávno odsouzena k šesti měsícům nepodmíněně a k peněžité pokutě. V dopise je obhajována.

Další anonymní dopis je adresován vedoucím představitelům ÚV KSČ a státu, hrubě vyzývá k občanské neposlušnosti, nerespektování klidu a pořádku. Byl doručen na adresu MěV KSČ Tábor. Oběma dopisy se zabývá bezpečnost.

Fámy: Jakeš odejde z ÚV

ZO KSČ č. 1 Kaplice (Západočeský kraj) upozorňuje na některé názory mezi občany, kteří hovoří o tom, že z funkcí odejdou členové celého dosavadního předsednictva ÚV KSČ včetně s. Jakeše a budou nahrazeni mladými lidmi, kteří prosadí kurs podobný PLR a MLR. Za nepříznivý stav v těchto zemích a v některých oblastech SSSR je v těchto názorech viněn s. Gorbačov proto, že prosazuje demokratizaci společnosti.

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!