Čtvrtek 16. května 2024, svátek má Přemysl
130 let

Lidovky.cz

Tajné služby varují: škrty ohrozí bezpečnost státu

Česko

Civilní kontrarozvědka ztratí 75 milionů z rozpočtu * Je to hazard, zlobí se opozice

PRAHA Vládní škrty se citelně projeví i na chodu tuzemských zpravodajských služeb.

Uskromnit se bude muset například civilní kontrarozvědka (BIS), které má v rámci úspor z rozpočtu na příští rok zmizet až 75 milionů korun. „Stávající návrh počítá, že pro příští rok přijdeme o sedmdesát pět milionů,“ potvrdil LN mluvčí BIS Jan Šubert.

Krizový scénář: propuštěné špiony zaměstná druhá strana Hlavní úkol služby, kterým je ochrana bezpečnosti státu, tak může dostat závažné trhliny. „Je to hazardování s bezpečností nás všech,“ zlobí se stínový ministr vnitra za ČSSD Jeroným Tejc.

Kvůli škrtům navíc reálně hrozí, že kontrarozvědka bude muset propustit některé své špiony. Právě takový scénář nedávno na sněmovní půdě nastínil šéf BIS Jiří Lang.

Na uzavřené schůzce se členy bezpečnostního výboru varoval, že pokud skutečně bude muset škrtnout miliony, neobejde se to – ve spojitosti s nuceným desetiprocentním snižováním platů – bez odchodu zkušených zpravodajců. Ti jsou pak v soukromém sektoru „žádaným zbožím“ pro své zkušenosti a informace, které v BIS získali.

Možná rizika škrtů si uvědomují i sami zákonodárci. „Podle mě je to špatně. Nemyslím si, že je nutné propouštět policisty, a už vůbec ne agenty. Jsou to přece lidi, které stát školí řadu let,“ namítá někdejší ministr vnitra Martin Pecina (ČSSD). Jeho předchůdce Ivan Langer (ODS) si naopak myslí, že úspory jsou nezbytné. A vyhnout se nemohou ani zpravodajským službám. „Pan generál Lang je zkušený ředitel. Dokáže určit priority a zajistit kvalitní práci i s menším rozpočtem,“ vzkázal Langer.

Jak konkrétně se snížení rozpočtu projeví na chodu kontrarozvědky, odmítá vedení oficiálně komentovat. „Děláme maximum, aby fungování nebylo ohrožené a služba plnila své úkoly a poslání. Nemůžeme ukazovat protivníkům bolavá místa,“ argumentuje mluvčí Šubert.

V podobné situaci jako letos se BIS přitom ocitla už loni. Tehdejší Fischerův úřednický kabinet jí sebral 56 milionů korun. Po stížnosti šéfa Langa ale poslanci službě dodatečně přiklepli 30 milionů.

Pokračování na straně 3

Tajné služby varují: škrty ohrozí bezpečnost státu

Dokončení ze strany 1

Stejný postup bude prosazovat opozice i nyní. „BIS má nenahraditelnou funkci při předcházení teroristickým útokům. To, že se na našem území doposud žádný nestal, je štěstí.

Neměli bychom však snižováním rozpočtu dělat z Česka a jeho obyvatel viditelný a oslabený cíl,“ kritizuje Tejc.

Naproti tomu poslankyně a členka Výboru pro bezpečnost Jana Černochová (ODS) se domnívá, že k propouštění nakonec nedojde. „Půjde spíše o prostředky, kterými se omezí investice. Nemyslím si, že by to mělo jít na úkor platů či propuštění lidí,“ tvrdí Černochová.

Kritici kontrarozvědky službě vyčítají, že škrty v jejím miliardovém rozpočtu nemohou být zvlášť citelné. 75 milionů prý BIS ušetří, pokud „pořídí méně kancelářských sponek či snížením dávek na benzin“.

Jenže předseda bezpečnostního výboru František Bublan (ČSSD) je proti. „Je pravda, že platy tvoří značnou část rozpočtu,“ tvrdí. „Zároveň ale má BIS personální rezervy, zejména v neoperativní části,“ dodává.

***

BEZPEČNOSTNÍ INFORMAČNÍ SLUŽBA

* BIS je česká státní zpravodajská instituce, která působí výhradně uvnitř státu. Nazývá se rovněž civilní kontrarozvědka.

* Jejím hlavním úkolem je získávat, shromažďovat a následně vyhodnocovat závažné informace důležité pro bezpečnost, ochranu ústavního zřízení a významných ekonomických zájmů republiky.

* Roční rozpočet převyšuje miliardu, loni to bylo 1 214 681 000. Přesto se vedení brání tomu, aby v rámci úspor vláda službě sebrala 75 milionů.

Varuje, že to povede k propouštění a ohrožení bezpečnosti státu.

*V čele BIS je Jiří Lang. Delší dobu se ale spekuluje o jeho odchodu. Premiér Nečas však nedávno uvedl, že službu považuje za stabilizovanou a změnu ve vedení nechystá.

PROPUSTÍ BIS I ŠPIONY?

* Pokud se máme vzdát 75 milionů, nevyhneme se propouštění, varoval šéf BIS Jiří Lang. Podle části zákonodárců tím kontrarozvědka „vyhrožuje“ každý rok. Jiní míní, že škrty skutečně mohou ohrozit chod služby a bezpečnost státu. „Neměli bychom dělat z Česka a jeho obyvatel oslabený cíl.“

Autor: