Před týdnem spolu boxovali o světový boxerský titul obrovitý Rus Valujev a britský drzoun Haye. Zní to až neuvěřitelně, ale reálně se blíží možnost, že v podobném zápase uvidíme poprvé i českého zástupce.
PRAHA Ali, Frazier, Tyson, Valujev, Haye. S trochou štěstí a dovednosti se po bok těchto jmen může zařadit i Ondřej Pála. Co mohou mít tato jména již příští rok společného? Pás šampiona organizace WBA.
Český boxer sice v současné době figuruje v celkovém žebříčku těžkých vah až na hranici první padesátky, k mistrovskému pásu světového šampiona WBA a příslušnosti k legendám tohoto sportu má ale blíže, než si kdokoliv v Česku uvědomuje.
„Ondra je hotový boxer, kromě nabírání zkušenosti již nemá moc v čem se zlepšovat,“ tvrdí jeho manažer a promotér v jedné osobě Jaromír Soukup. Možná se jeho přání může zdát jako troufalý sen, ale Soukup věří, že se může změnit v realitu. „Máme domluvenou schůzku s majitelem Areny (německá stáj Arena Boxing-Promotion vedená Turkem Ahmetem Önerem - pozn. redakce). Chci s ním vyjednat Ondrovi příští zápas,“ vysvětluje Soukup.
Právě další zápas může pětadvacetiletého mladíka posunout až k možnosti vyzvat světového šampiona. Promotéři nejsou mafiáni Jak Soukup potvrzuje, za titulem šampiona totiž už nestojí jen dřina a kvality boxera. Hodně záleží i na umu jeho manažera a trpělivosti, se kterou oba stoupají až k nejvyšším příčkám. Ano, k boxu zákulisní taktizování a moc peněz patří, ale rozhodně to není parketa mafiánů, jak si mnoho lidí, kteří podlehli řadě nepravdivých legend, myslí.
„Rozhodně to tak není. Za image profiboxu může několik faktorů. Třeba to, z jakých podmínek dříve ti nejlepší boxeři přicházeli. A nepochybně také sport jako takový. Boxery polovina lidí obdivuje, druhá se jich bojí. Ale zbytečně. Zákulisí boxu je obchod jako jakýkoliv jiný. Musíte mít při jednání protistraně co nabídnout. Pak s vámi jednají jako rovní s rovným,“ přibližuje situaci sportu tvrdých mužů jeden ze dvou českých promotérů.
Druhou skupinou je Max1promotion. „Rozhodně se nescházíme v temných uličkách či podzemních parkovištích s horou bodyguardů a kufříky peněz,“ dodává Soukup s úsměvem.
Jeho hlavní „kůň“ Ondřej Pála, který trénuje v malé tělocvičně v pražském Braníku, se díky tvrdé práci v případě další výhry může dostat reálně na dostřel k bitvě o pás šampiona WBA s Davidem Hayem. „Máme už v jednání budoucího soupeře. Pokud by nám to vyšlo a Ondra jej porazí, dostane se na žebříčkuWBA do první patnáctky. Poté již můžeme vyjednávat s manažerem Hayeho,“ má jasno Soukup.
Při jednání bude důležité také domluvit místo konání. V tomto sportu nad jiné platí fakt, že kdo je doma, má velkou výhodu. „Mým přáním je Praha,“ zasní se na chvíli Soukup. Ale ani kdyby v této důležité podmínce neuspěl, nebojí se, že by jeho svěřenec na půdě soupeře prohrál. „Boxer, o kterém jednáme, je sice na žebříčku mnohem výše, ale viděl jsem je oba boxovat. Ondra je úderově i takticky lepší,“ dodává opět již důrazně.
Český profesionální box se tak příští rok může dočkat třetího zástupce v přímém boji o titul mistra světa po Lukáši Konečném a Rudolfovi Krajovi, kteří oba neuspěli. Nyní ale v té nejsledovanější váhové kategorii, kde pás šampiona znamená vstupenku k boxerské nesmrtelnosti.
Nejvýznamnější promotéři a stáje současného světa profesionálního boxu
USA
Don King Asi nejslavnější promotér posledních čtyřiceti let. Zastupoval velikány jako Muhammad Ali George Foreman, Mike Tyson, či Nikolaj Valujev. Organizoval největší boxerská utkání od roku 1970, i když jeho vliv mírně upadá.
Golden Boy Zlatý chlapec boxu Oscar De La Hoya si založil již během aktivní kariéry vlastní promotérskou stáj. Zastupuje například i Davida Haye či Rickyho Hattona.
Británie
Frank Warren Anglický promotér organizoval svůj první večer v roce 1980. Boxují za něj Amir Khan, Ricky Hatton či Joe Calzaghe.
Německo
Universum Stáj založená v roce 1984, šéfem Klaus-Peter Kohl, nejvlivnější evropský promotér, jenž dlouhá léta soupeří s Donem Kingem. Začínal zde Vitalij Kličko, nyní má s bratrem Vladimirem vlastní promotérskou stáj, zastupuje například Ruslana Čagajeva či Alexandra Dimitrenka. Boxoval za ni také Rudolf Kraj.
Sauerland Stáj stejnojmenného šéfa Wilfrieda Sauerlanda. Pohybuje se ve světě profi boxu od roku 1978. Zastupuje Arthura Abrahama, Nikolaje Valujeva či Alexandera Povětkina.
SES Třetí největší stáj v Německu, založena v roce 2000 Ulfem Steinforthem. Boxuje za ni nejlepší český profesionál Lukáš Konečný.
Boxerský slovník / Profesionální box je na podnět vlády USA sledován od roku 1921, přestože první zápas s rukavicemi se uskutečnil již v roce 1818
***
Svět profi boxu má celkem čtyři nejprestižnější organizace
WBA (World Boxing Association) založena roku 1921 v USA
WBC (World Boxing Council) založena v roce 1963 v Mexiku
IBF (International Boxing Federation) založena v roce 1983 v Portoriku
WBO (World Boxing Organization) založena v roce 1988 v Dominikánské republice
Celkem se boxuje v sedmnácti váhových kategoriích, boxeři si tak mezi sebe rozdělují dohromady 68 pásů mistrů světa. Absolutním šampionem své váhy se stává boxer, který získá do svého držení alespoň tři ze čtyř nejprestižnějších pásů.
Mistrovská utkání se boxují na dvanáct kol, které rozhodují tři bodoví rozhodčí. Ti za každé kolo udělují body: 10 - pro vítěze kola, 9 - pro poraženého, v případě remízy získají oba bodů 10, pokud je převaha vítěze výrazná získá poražený jen bodů 8, po jednom bodu se strhává za každé počítání.
Každý šampion jednotlivé organizace musí alespoň jednou za rok obhajovat titul a to nejhůře s 15. boxerem na žebříčku své organizace, jinak by o něj přišel. Na boj o titul jej může vyzvat i druhý boxer žebříčku, pokud by odmítl, opět následuje ztráta titulu. Výzvu níže postaveného boxera může šampion odmítnout.
Důležité je také to, kdo mistrovské utkání pořádá. Zájemci se utkávají v dražbě. Kdo nabídne boxerské organizaci více, ten získá možnost večer pořádat. Finance se rozdělí podle pravidel organizace mezi boxery, organizaci a rozhodčí.