Sobota 11. května 2024, svátek má Svatava
130 let

Lidovky.cz

Také učiliště je střední škola

Česko

Vyznat se v názvech škol a terminologii dané zákonem není dneska vůbec jednoduché. Zatímco v názvu škol se objevují známé pojmy jako „gymnázium“, „střední průmyslová škola“ nebo „střední odborné učiliště“, ze zákona jsou to všechno „střední školy“. Ty pak poskytují vzdělání s maturitní zkouškou nebo s výučním listem, případně pouze střední vzdělání. To s maturitní zkouškou lze dále členit na: gymnaziální, odborné a odborné se zahrnutím odborného výcviku. To poslední bývá označováno také jako vyučení s maturitou nebo učební obory s maturitou.

Nenechte se ale zmást: Ve skutečnosti pořád platí, že lze studovat na gymnáziu, na lyceu, které tvoří jakýsi most mezi všeobecným a odborným vzděláním, na střední odborné škole nebo na středním odborném učilišti. To už ale není řeč o druhu vzdělání, ale o škole, na které se uskutečňuje.

A aby to bylo ještě složitější, školy se také sdružují, takže se může docela dobře stát, že pod jedním ředitelstvím a v jedné budově působí zároveň střední odborná škola a střední odborné učiliště, výjimečně i gymnázium. Některé názvy jsou dlouhé a všechny tyto instituce vypočítávají, jiné si dají do názvu prostě „Střední škola“ nebo „Střední odborná škola“, případně upřesňují zaměření, například „Střední odborná škola strojní“. K tomu, abychom ukázali, jak v poslední době vypadá rozložení populačního ročníku patnáctiletých, používáme v tabulce vlevo pro jistotu zažité názvy.

***

NA JAKOU ŠKOLU?

Kam odcházejí

patnáctiletí Češi

Podíl těch, kdo opustili základní

školy v roce 2009. v procentech

* Gymnázia 19,3

* Lycea 4,6

* Střední odborné školy 36,8

* Učební obory s maturitou 7,4

* Uč. obory s výučním listem 31

* ukončili pouze povinnou

školní docházku 0,9

Zdroj NÚOV

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!