12. ledna 2012 8:57, aktualizováno  14:08 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Takhle se politika nevede, naštval Klause Schwarzenberg

Jediní nepodepsali. Smlouvu si jako „horký brambor“ přehazuje prezident Klaus a ministr zahraničí Schwarzenberg. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jediní nepodepsali. Smlouvu si jako „horký brambor“ přehazuje prezident Klaus a ministr zahraničí Schwarzenberg. | foto: ČTK

PRAHA Jen pár desítek minut po schválení církevních restitucí začal koalici rozkládat nový, tentokrát výrazně vážnější spor. Předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg tlačí na vládu, aby bez jakýchkoliv podmínek vstoupila do nové rozpočtové a hospodářské unie a vzdala se suverenity nad státním rozpočtem. Prezident je další možnou vládní krizí "velmi rozladěn".

Pokud by premiér Petr Nečas smlouvu nepodepsal, hrozí Schwarzenberg odchodem ministrů za TOP 09 z vlády.

Více o chystané rozpočtové smlouvě si přečtěte zde:

„Nebudu sedět ve vládě, která povede Českou republiku mimo hlavní proud evropské integrace. Je naším bytostným zájmem sedět u stolu a podílet se na zásadních rozhodnutích, která nás silně ovlivňují,“ řekl LN Schwarzenberg.

Reakce ODS

Schwarzenbergovo vyjádření kritizoval i předseda europoslanců ODS Jan Zahradil. "Slova ministra Schwarzenberga o možném odchodu z vlády potvrzují podezření, že TOP 09 hledá záminku, jak tuto vládu shodit a začít budovat takzvané proevropské spojenectví s ČSSD," uvedl Zahradil v tiskovém prohlášení.

Takové signály má podle něj ODS už delší dobu. "Pokud jde o připravovanou smlouvu, klíčové je, aby tato smlouva platila jen pro členy eurozóny a aby se o členství České republiky v eurozóně rozhodlo v referendu," uvedl Zahradil.

Představitelé ODS žádají, aby o přistoupení k nyní vznikající evropské smlouvě o fiskální stabilitě vláda rozhodovala na základě znalosti všech faktů a jejích dopadů, a nikoliv pod tlakem uměle vyvolané hrozby české izolace v EU, uvedl v tiskové zprávě předseda poslanců ODS Zbyněk Stanjura.  Zdroj: ČTK

„Vždy když jsme v minulosti zůstali stát mimo integraci, vyšli jsme z toho menší,“ vysvětluje ministr zahraničí, proč je pro něj účast v nové rozpočtové unii tak důležitá, že by kvůli ní položil vládu.

Premiér Petr Nečas (ODS) se zatím staví k rozpočtové unii zdrženlivě, čeká, jak bude smlouva vypadat. Z Pražského hradu už k němu ovšem zamířil dopis, v němž mu prezident Václav Klaus píše, že případnou smlouvu nepodepíše.  

Klaus: Takhle se politika vést nedá

Z další hrozby vládní krize je prezident velmi rozladěn. „A myslím, že nejen já. Témata jako církevní restituce na straně jedné a radikální, revoluční další zvrat v Evropské unii směrem k fiskální unii na straně druhé jsou samozřejmě těžká témata, která musí vést ke sporům," připustil Klaus v rozhovoru pro Radiožurnál.

"Ale já myslím, že spory to musí být normální, kultivované, standardně řešené, a já jako prezident republiky se nemohu smiřovat s tím, aby jedna politická strana dvakrát za den a půl vyhrožovala odchodem z koalice," vyjádřil nespokojenost prezident.

"Prostě takhle se politika vést nedá, já myslím, že je třeba už to straně TOP 09 a zejména panu Schwarzenbergovi říci velmi jasně."

Další podrobnosti a informace o rozporech uvnitř Nečasovy vlády, o strategii TOP 09 a rozhovory s Nečasem a Schwarzenbergem si přečtěte ve svém iPadu či iPhonu nebo ve čtvrtečních Lidových novinách.

Vše o kauze jste si mohli přečíst již ve středu od 22. hodiny

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!