4. února 2010 7:00 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

'Takový tunel si Hus nezaslouží,' bouří se zastupitelé v Husinci

Jan Hus | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jan Hus | foto: Reprofoto

HUSINEC Kauza rekonstrukce rodného domku mistra Jana Husa v jihočeském Husinci má další pokračování. Husineckým zastupitelům se totiž dostala do rukou studie proveditelnosti projektu, zpracovaná soukromou poradenskou firmou, která údajně šokuje výší nereálných nákladů a zejména vysokých odměn realizačnímu týmu.

Někteří zastupitelé tak už otevřeně mluví o jakési snaze o finanční tunel, k němuž má posloužit paradoxně historická postava považovaná za symbol skromnosti a boje proti rozmařilosti církve.

Přeměna Husova domku a dvou domků sousedních v multifunkční centrum, v němž by kromě expozice Jana Husa mělo být i badatelské a kulturní zázemí, by měla stát 151 milionů korun. Projekt vypracovala poradenská firma BSK WEST Group, která zároveň přesvědčila většinu husinecké městské rady, aby požádala o více než stomilionovou dotaci ministerstvo kultury.

A úředníkům ministerstva se záměr údajně líbí. Projekt nepřímo podpořili i kardinál Miroslav Vlk a patriarcha Církve československé husitské Tomáš Butta. Oba církevní představitelé ale údajně nechtějí hodnotit ekonomickou stránku věci, jen podporují záměr důstojně připomenout Husovu památku.

"Je mi z toho špatně, že k takovému tunelu se zneužívá právě osobnost mistra Jana. To si Hus nezasloužil," řekl LN bývalý husinecký starosta a dnešní zastupitel Petr Tesárek. Rekonstrukce tří malých domků a stodoly by se podle něj musela bohatě vejít do částky nepřesahující 60 milionů, a to včetně moderních technologií v expozici.

Rodný domek Jana Husa.

Někteří zastupitelé proto požádali projektanta a designéra Jiřího Kašťáka, aby zhodnotil nákladové položky projektu. "Byl jsem naprosto zděšen nepoměrem mezi uvedenými výkony projektantů a výší honoráře," řekl LN Kašťák. Například odměna osobám, které mají koordinovat realizaci záměru, činí takřka sedm milionů korun. Další 1 800 000 by měly spolknout předpokládané právní služby. "Z mého pohledu se jedná o nechutný tunel, spojený s obvyklými technologiemi korupce a oblbování lidí," uvedl doslova Kašťák.

Záměr přeměny Husova domku, na který Husinec žádá více než stomilionovou dotaci, ale podpořilo i ministerstvo kultury. Projekt tak má šanci získat peníze z Integrovaného operačního programu ministerstva, dotovaného z evropských fondů a určeného na rekonstrukce národních kulturních památek. "Studie se líbila, podobným projektům je program určen," řekl LN náměstek ministra kultury Jaromír Talíř.

Marie Kubáňková, vedoucí projektového týmu, který rekonstrukci Husova domku připravuje, argumentuje tím, že studie proveditelnosti projektu je pouze předběžná a průběžně se dopracovává jak ve spolupráci s ministerstvem, tak s Husincem. Navíc operační program nabízí dotace na rekonstrukce národních kulturních památek v částce přesahující sto milionů korun. Kdyby Husinec žádal méně peněz, neměl by v programu šanci.

Někteří husinečtí obyvatelé i zastupitelé připouštějí, že spor o to, zda se na rekonstrukci domku někdo neúměrně neobohatí, by byl zbytečný, kdyby stát už dlouho nedával od Husa ruce pryč. "Za dvanáct let se do této národní kulturní památky nedal ze státních prostředků ani kýbl vápna," uvedl Tesárek.

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!