Pátek 3. května 2024, svátek má Alexej
130 let

Lidovky.cz

Taky se stydíte za inkontinenci?

Česko

ordinace: zdravé tipy

Přestože si mnozí myslí, že tenhle problém přichází až s věkem, vůbec tomu tak nemusí být. Inkontinence čili mimovolní únik moči nepostihuje zdaleka jen seniory, ale i lidi středního věku, a může se objevit dokonce i u mladých lidí. Podle statistik trpí inkontinencí až pětina žen okolo 45. roku. Problémy se ale nevyhýbají ani mužům. O tomhle problému se ovšem nikomu nechce ani mluvit, natož aby přiznal, že jím trpí.

Inkontinence samozřejmě negativně ovlivňuje nejen pracovní, ale i soukromý život. Nemocní si musí plánovat své cesty podle dostupnosti toalety a často se raději vyhýbají společenskému životu. Uzavírají se doma, třetina z nich trpí depresemi. „Obtíže s močením výrazně snižují kvalitu života. Přinášejí sociální izolaci a osamělost, komplikují i běžný život. Nucení na močení může nemocného budit i několikrát za noc,“ upozorňuje doc. MUDr. Jan Krhut, Ph. D., primář Urologického oddělení Fakultní nemocnice Ostrava.

Pomoci může i speciální cvičení Inkontinence neznamená jen neschopnost udržet moč, ale také mnoho dalších obtíží. Například častou potřebu odskočit si na toaletu, více než osmkrát za den a mnohokrát i v průběhu noci. Plus náhlé neodkladné nucení na močení. Jednotlivé příznaky se mohou objevit samostatně, ale také naráz a mohou mít několik různých příčin. „Mnoho pacientů si myslí, že inkontinence patří k věku, a svoje problémy neřeší, i když je velmi obtěžují. To je ale velký omyl,“ dodává lékař.

Obtíže s udržením moči lze přitom léčit jak konzervativně, tedy podáváním léků, tak i operativně, záleží na příčině problémů. Svůj vliv na úspěch léčby mají také změny životního stylu, například úprava pitného režimu nebo pravidelné cvičení pánevního dna - tzv. Kegelovy cviky. „Cílem cvičení je naučit pacienta pracovat se svaly pánevního dna, aby je dokázal správně použít,“ říká odborník.

U mužů může jít o příznak rakoviny prostaty Obtíže s udržením moči se mohou u žen přechodně objevit v období těhotenství, po porodu a v šestinedělí. Obvykle samy odezní, ale pokud přetrvávají, měla by žena informovat svého gynekologa a absolvovat další vyšetření. Je tak možné předejít vážnějším problémům v pozdějším věku. Inkontinence se ale může objevit i u žen, které nemají děti nebo rodily císařským řezem.

Naopak u mužů se obtíže s močením svalují na zvětšenou prostatu. Tou trpí zhruba polovina padesátiletých mužů a s rostoucím věkem jich přibývá. „Za obtížemi se může skrývat hyperaktivní močový měchýř, ale i mnohem vážnější karcinom prostaty. Proto je nutné přijít k lékaři, aby vyloučil možný nádor,“ vysvětluje Jan Krhut.

O autorovi| LUDMILA HAMPLOVÁ, Autorka je spolupracovnice přílohy Relax LN

Autor: