Pondělí 29. dubna 2024, svátek má Robert
130 let

Lidovky.cz

Taliban sílí a vláda jen přihlíží

Česko

Boj o moc v Pákistánu - Radikální islamisté porušili mír a obsazují další oblasti

Pákistánská vláda ustupuje radikálním islamistům, kteří v zemi získávají čím dál větší moc.

ISLÁMÁBÁD/PRAHA Pákistán, jedna ze zemí, které disponují atomovou bombou, se propadá do čím dál většího chaosu. Zmatečný vývoj v zemi, jejíž vláda jen bezmocně přihlíží tomu, jak narůstá moc extremistů, včera korunovala zpráva, že tamní islamisté podnikli ofenzivu z údolí Svát a zmocnili se správní oblasti Buner, nacházející se necelých 100 kilometrů od metropole Islámábádu.

Slovy americké ministryně zahraničí Hillary Clintonové se pákistánská vláda „v podstatě vzdává Talibanu“. Právě Taliban totiž získává v zemi čím dál větší vliv. Jeho baštou je už léta zmiňované údolí Svát, oblast, ve které žijí téměř dva miliony lidí. Vláda nedávno uzavřela s Talibanem mír a ne za malou cenu - přistoupila na to, že bude v údolí Svát zaveden islamistický zákon šaría (tím jako by de facto potvrdila neoficiální autonomii regionu).

Talibanu to zjevně nestačí. Důkazem je nejnovější ofenziva do Buneru, která přišla jako blesk z čistého nebe. Buner, který je domovem pro zhruba milion lidí, je vstupní branou do Mardanu, po Péšáváru druhého největšího města v Severozápadní pohraniční provincii.

„Zmocní se Buneru, pak napochodují do Mardanu a končíme,“ svěřil se deníku The New York Times se svými obavami jeden z poslanců pákistánského parlamentu, který si nepřál být jmenován.

Buner je pro Taliban klíčový ještě z jednoho důvodu - tamní kmeny mu totiž dosud odhodlaně vzdorovaly. Daly dokonce za tím účelem dohromady malé ozbrojené jednotky (protože od vlády se prostě pomoci nedočkaly). Když tam pak loni vpadli bojovníci Talibanu a zastřelili několik tamních policistů, místní jejich ofenzivu nejen úspěšně zastavili, ale dokonce je donutili stáhnout se.

„Není to tak dramatické...“ Situace v zemi znepokojuje hlavně Američany, kteří pákistánskou vládu podporují miliardami dolarů pomoci ročně. „Proč k tomu dochází?“ položila si řečnickou otázku Hillary Clintonová při středečním slyšení před zahraničním výborem Sněmovny reprezentantů. „Když si promluvíte s obyčejnými lidmi v Pákistánu, zvlášť na územích nikoho, jejichž počet neustále roste, zjistíte, že přestali věřit ve státní justici. Je zkorumpovaná. V odlehlejších oblastech v zemi nemá vůbec žádnou moc.“

Pákistánský velvyslanec v USA Husajn Hakkání nicméně nevidí situaci tak černě. „Ano, je pravda, že máme problém,“ připustil v rozhovoru pro televizi CNN. „Ale rozhodně nehrozí, že padne vláda a moci se ujme Taliban.“

Ke klidu včera vyzýval i mluvčí pákistánské armády Atár Abbás: „Není to tak dramatické, jak se to líčí - Taliban kontroluje asi čtvrtinu území Buneru,“ citovala Abbáse agentura AP.

V Daggaru, hlavním městě správní oblasti Buner, včera jednali kmenoví předáci s lídry Talibanu. O stažení Talibanu prý ale nepadlo jediné slovo...

***

Pákistánské údolí Svát: Stát ve státě

Území na severní hranici Pákistánu s Indií, kde žije kolem 1,8 milionu lidí bývalo kdysi díky divoké kráse zdejších hor, lesů a jezer jednou z největších turistických atrakcí Pákistánu.

Údolí Svát dnes de facto ovládá pákistánský Taliban. Vláda s ním formálně uzavřela mír výměnou za to, že povolí, aby byl ve Svátu zaveden islamistický zákon šaría. Tentýž zákon platil v sousedním Afghánistánu za vlády Talibanu a dodnes platí například v Saúdské Arábii.

Bojovníci TNSM zabili nebo popravili useknutím hlavy politiky, vojáky i četné odpůrce. Zakázali ženám vzdělávat se, srovnali se zemí na 200 dívčích škol a vyloučili ženy z dění ve společnosti.

Kohat údolí Svát rozloha: 10 360 km2 obyvatelé: 1,8 milionu Od začátku konfliktu uteklo z oblasti na 800 tisíc lidí Mezi civilisty si konflikt vyžádal jen do konce roku 2007 na 400 obětí Zničeno bylo na 1000 domů

Z historie: 327 př.n.l. dobyl území Alexandr Veliký 200 př.n.l. údolí se zmocnili buddhisté 800 na území začínají pronikat arabští islamisté 1001 údolí dobyl afghánský vládce Mahmúd z Gázní 1858 oblast kolonizují Britové 1925 území bylo uznáno jako jedno z mnoha knížectví 1969 pákistánská vláda zrušila knížectví 1992 Sufi Muhammad založil v údolí Svát hnutí TNSM, které si dalo za cíl bojovat za islamistický zákon 1995 Muhammad požaduje zavedení práva šaría., hnutí získává na síle, dochází k prvním bojům 2002 Muhammad byl zatčen a uvězněn, šéfem hnutí TNSM se stává jeho zeť Maulana Fazlulláh 2003 násilí v údolí Svát roste 2007 Fazlulláh se spojuje s příslušníky Talibanu

Autor: