13. června 2006 7:40 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Táňa Fischerová zakládá hnutí. Chce do Senátu

Taťána Fischerová. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Taťána Fischerová. | foto: Lidové noviny

PRAHA Nedávná poslankyně Táňa Fischerová se nehodlá smířit s odchodem z politiky. Spolu s dalšími ženami - Rut Kolínskou a Yvonou Kreuzmannovou založí vlastní politický subjekt. A Fischerová za něj chce kandidovat v příštích senátních volbách.

„Založíme Klíčové hnutí. Název má mnoho konotací a nám se hrozně líbí. Vycházeli jsme především z písně Marty Kubišové Píseň klíčů. A je tam také to klíčení, pohyb, to nové, co chceme nabídnout,“ vysvětluje Fischerová.

Bývalá herečka v Poslanecké sněmovně působila jako nezávislá za US-DEU. S dosud vládní stranou, která ale ve volbách zcela propadla, nebude mít nové politické uskupení nic společného. „Máme představu, že to bude skutečně alternativní hnutí se vším všudy. Chceme konečně stvořit skutečnou alternativu, která tu schází. I u těch, kteří si myslí, že alternativou jsou, a přitom vlastně participují v mocenském systému,“ tvrdí Fischerová a dodává: „Uvědomujeme si, že je to poměrně odvážné, ale současně jsme přesvědčeny, že je třeba něco takového vytvořit."

Alternativa Klíčového hnutí má podle Fischerové spočívat v důsledném uplatnění „demokracie zdola“. Cílem prý je, aby lidé o sobě skutečně rozhodovali sami. Základní program hnutí slibují jeho představitelky v krátké době zveřejnit. „Chceme tu moc opravdu předat dolů, ne řídit z centra cokoli,“ říká poslankyně.

Hnutí nemá být orientované napravo ani nalevo, má se pohybovat v politickém středu. Ač jeho vedení tvoří tři ženy, nemá být ani zaměřeno jen na „něžné pohlaví“. „Rozhodně nezakládáme ženskou stranu. To, že jsou zatím ve vedení tři ženy, je jen náhoda,“ tvrdí Fischerová.

Rut Kolínská je známou podnikatelkou v neziskovém sektoru. Založila síť mateřských center, je držitelkou titulu Žena Evropy 2003 a Sociálně prospěšný podnikatel 2005. Yvona Kreuzmannová je dlouholetou ředitelkou festivalu Tanec Praha.

Zakladatelky už sbírají podpisy pro udělení registrace ministerstvem vnitra. Pokud to stihnou, chce Fischerová pod jeho hlavičkou kandidovat už v letošních senátních volbách. Jinak by přijala nabídku Hnutí zelených.

trk