Pondělí 29. dubna 2024, svátek má Robert
130 let

Lidovky.cz

Tank české chemie narazil v roce ’68

Česko

KALENDÁŘ VĚDECKÝCH OSOBNOSTÍ A UDÁLOSTÍ

Před 95 lety se narodil chemik František Šorm, jehož profesní kariéru uťala srpnová okupace.

Známý chemik Antonín Holý občas zavzpomíná, jak se před osmačtyřiceti lety dostal na Ústav organické chemie a biochemie, jehož je dnes chloubou. Brblání kádrováka o jakýchsi politických škraloupech uchazeče uťal tehdejší ředitel a zakladatel ústavu František Šorm slovy: „Chce dělat chemii? Chce. Má talent? Má...“ (Holý se po desítkách let stal ředitelem téhož ústavu, ale o tom jindy.) František Šorm se narodil 28. února 1913 v Praze. Chemii vystudoval u tehdy nejvýznamnějšího českého organika Rudolfa Lukeše na pražské technice, kde také už těsně po válce získal profesuru. V roce 1952 se stal vědeckým sekretářem právě založené Čs. akademie věd a ředitelem výše zmíněného ústavu. Tam si počínal ve smyslu výroku starého lišáka vědy Francise Bacona: „Zchromlá herka kulhající správným směrem může být rychlejší než bloudící klusák.“

Ne snad že by ústav pajdal, jde o ten správný směr. Šorm ho spatřoval v něčem, co by tehdy, v časech poroučení větru, dešti, jinému zlomilo vaz jako veskrze zpátečnické: hledat účinné látky v rostlinných drogách našich prababiček a inspirovat se jimi k dalšímu výzkumu. Příklad za všechny: v heřmánku „u Šormů“ jako první na světě identifikovali a izolovali hlavní účinnou sloučeninu chamazulen a potom ji dokázali syntetizovat. Tato látka dodnes patří k hlavním složkám kosmetických přípravků a ve světě se připravuje v tunových množstvích.

Šorm napsal téměř 1200 publikací – od původních vědeckých sdělení přes souhrnné stati, přednáškové referáty, monografie a učebnice až k opusům populárně naučným. Jeho jméno figuruje rovněž pod 150 tu- i mimozemskými patenty. Přičemž se spoluautorstvím vždy souhlasil jen tehdy, pokud se domníval, že k dané práci něčím konkrétním přispěl...

Každopádně dodnes patří k nejcitovanějším českým chemikům a realizace jeho patentů v zahraničí vynesla miliony dolarů na licencích.

V roce 1962 (po smrti Zdeňka Nejedlého) se Šorm stal předsedou Československé akademie věd. To si soudruzi pustili do rybníčka pořádnou štiku. Tenhle politicky kovaný, avšak též vysoce inteligentní, pragmatický a cílevědomý chlapík totiž dokázal rudé papaláše přesvědčit o tom, že ve vědě je budoucnost, a tudíž na ní nelze moc škudlit – ani v kvantitě financí, ani ve kvalitě lidí (byť kádrově neurozených). Není divu, že se z ČSAV v oblasti přírodních věd stala ve světě vědy respektovaná značka.

Coby člověk, který politiku používá pouze k prosazení svých pracovních cílů, Šorm během pražského jara 1968 s úlevou odmítl vedoucí úlohu komunistické strany ve vědě. V srpnu pak v parlamentu hlasoval proti vstupu cizích vojsk a totéž vyjádřil v protestním dopise tehdejšímu prezidentovi sovětské Akademie věd Mstislavu Keldyšovi. Msta na sebe nenechala dlouho čekat. František Šorm, mj. čestný člen 12 zahraničních akademií věd včetně americké a sovětské, byl už roku 1969 zbaven všech funkcí. Vzápětí ho nepustili do Rigy, kde měl na celosvětovém kongresu chemiků přednést jednu z mála předem vyžádaných přednášek – přečetl ji jeho žák Antonín Holý. Téhož roku byl Šorm zbaven vedení ČSAV, rok nato ústavu. V roce 1973, ihned po dovršení šedesátky, musel do důchodu.

A tak místo osudu vytouženého („chemik musí umřít se zkumavkou v ruce“) došel noční můry všech badatelů: ač při síle, odstaven strádal pocitem neužitečnosti. Zemřel v roce 1980 na (druhý) infarkt.

Zůstaly po něm desítky vynikajících chemiků v celém světě a „jeho“ Ústav organické chemie a biochemie nyní zase jen kvete. `Apropos – chemici o něm pořád mluví jako o „Šormově ústavu“. Což tento název v přijatelné podobě legalizovat? Sté výročí za pět roků by bylo vhodnou příležitostí... Precedens – Ústav fyzikální chemie Jaroslava Heyrovského – už v akademii existuje.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!