Pátek 26. dubna 2024, svátek má Oto
130 let

Lidovky.cz

„Taxikář chtěl 500 východních marek“

Česko

Na podzim a v létě roku 1989 zaplavily ambasádu Spolkové republiky v Praze tisíce uprchlíků z NDR.

Jedním z nich byla Christiane Scholzová.

BERLÍN „Seděli jsme před televizí a dívali se, jak všichni utíkali přes Maďarsko,“ popisuje Christiane Scholzová jeden z důvodů, proč se s manželem v roce 1989 rozhodla opustit NDR.

A zatímco její muž zvolil cestu přes Maďarsko, tehdy 31letá žena se na útěk na Západ vydala přes ambasádu Spolkové republiky v Praze. Postup mladého páru přitom nebyl neobvyklý, na stejně nejistou výpravu se vydaly i tisíce dalších lidí z NDR.

Rozhodnutí opustit východoněmecký stát padlo na začátku září, tedy v době, kdy již byl uprchlický proud značně silný. Hlavní motivací pro rodilou východní Berlíňanku tehdy nebyl materiální nedostatek. „Já a můj muž jsme pracovali v rozhlasu, dařilo se nám docela dobře. Ale omezení cestování i svobody vyjadřování, že jsem nemohla číst a říkat, co jsem chtěla, to jsem již nedokázala akceptovat,“ vysvětluje. Svého muže však musela přesvědčovat. Bála se totiž, že pokud nepůjdou teď, tak se už příležitost nebude opakovat.

I kvůli tomu, že s manželem pracovali společně, se při útěku rozdělili. Scholzová vzpomíná, že po příjezdu do Prahy vystoupil doslova „celý vlak“. „Taxikář chtěl 500 východoněmeckých marek za odvoz k vyslanectví,“ vzpomíná. Částku zaplatit s dalšími lidmi musela i proto, že měla několik kufrů. Nepočítala totiž, že se ještě někdy vrátí domů, a tak si zabalila i nepraktické věci jako třeba oblíbenou vázu.

Na velvyslanectví panovala atmosféra plná očekávání. Hygienické podmínky byly prý katastrofální, i když se ambasáda snažila dělat, co mohla. A přestože uprchlíci drželi spolu, člověk si musel dávat pozor na věci. Štěstím bylo, že našla místo na spaní uvnitř budovy. Scholzová si pobyt zpříjemňovala i tím, že pomáhala místním úředníkům. „Ve dne to bylo nudné,“ říká i dnes velmi energická žena.

V Praze se v létě a na podzim roku 1989 vystřídalo několik početných uprchlických vln. Scholzová podobně jako ostatní zažila šťastné chvilky, když se konečně mohla vydat na Západ. Z historického hlediska možná největší euforický moment přišel 30. září, kdy na velvyslanectví spolkový ministr zahraničí Hans-Dietrich Genscher oznámil, že tisíce uprchlíků budou moci odjet na Západ. Scholzová, která dnes pracuje v Berlíně ve státních službách, se nakonec dostala ke známým do Düsseldorfu. Na Západě se shledala i s manželem. Tady spolu oslavili sjednocení Německa a později se jim tu narodil i syn.

O autorovi| PETR JANOUŠEK (Od zvláštního zpravodaje LN v Německu)

Autor:

Quality Hotel Brno Exhibition Centre
RECEPČNÍ

Quality Hotel Brno Exhibition Centre
Jihomoravský kraj
nabízený plat: 30 550 - 30 550 Kč