Čtvrtek 9. května 2024, svátek má Ctibor
130 let

Lidovky.cz

Techniky studenty nelákají

Česko

Není nic lehčího, než dostat se na technickou vysokou školu. „Přežít“ první ročník však už dá hodně námahy.

Velká část vysokých škol technického zaměření přijímá všechny uchazeče, kteří se na školu přihlásí. Ne všichni přijatí však do prvního ročníku nastoupí a nemálo z těch, kteří tak učiní, neprojde sítem prvního ročníku.

Dopravní fakulta Jana Pernera Univerzity Pardubice loni poslala dopis s kladným vyjádřením o přijetí 825 mladým lidem, do prvního ročníku jich nastoupila 663. Přijímacího řízení se tam zúčastnilo 827 lidí. Statistiky vypovídají o tom, že ani na ostatních fakultách desítky přijatých nepřijdou k zápisu.

Na fakultách architektury je situace přesně opačná. Například na Vysokém učení technickém v roce 2007 přijali pouze každého třetího uchazeče. Ze 101 přijatých studiem „pohrdlo“ pouhých 15 maturantů. Když se mluví o technických vysokých školách, většina lidí si vybaví titul inženýr ve spojení se strojní, elektrotechnickou, dopravní nebo stavební fakultou. Vystudovat zde ale můžete i netradiční obory, které vedou k zajímavým profesím. Na technikách je možné získat například vzdělání pro výkon povolání profesionálního pilota. Tento obor nabízí Fakulta dopravní Českého vysokého učení technického v Praze a Fakulta strojního inženýrství Vysokého učení technického v Brně.

Studium tohoto oboru je považováno za jedno z nejtěžších co do nároků na šíři a hloubku vědomostí, ale i po finanční stránce. Každý uchazeč navíc musí projít dost těžkou přijímací procedurou. Pokusy o přijetí by měl raději předem vzdát ten, kdo nemluví slušně anglicky. Náklady na získání pilotního průkazu, které se mohou vyšplhat až k částce jednoho milionu korun, si musí každý hradit sám.

Oborem, který zatím nemá v Česku dlouhou tradici, je geovědní a montánní turismus. Tato specializace se vyučuje na Hornicko-geologické fakultě Vysoké školy báňské-Technické univerzity Ostrava. Studenti tohoto oboru se stanou experty na specializovaný cestovní ruch, zaměřený zejména na památky, které vznikly jako pozůstatky po hornické činnosti, ale i na neživou přírodu a využívání přírodního bohatství.

Počítače táhnou Největší zájem je mezi technicky orientovanými mladými lidmi o studium informačních technologií. Tyto obory se dají studovat nejen na veřejných, ale i na soukromých školách. Na výuku příštích IT expertů se specializuje pražská Unicorn College, která v bakalářském stupni nabízí obory Management ICT projektů a Informační technologie. Školné tu činí 30 000 korun za semestr, nejlepší studenti jsou od jeho placení osvobozeni. Loni sem byli přijati všichni, kdo se ke studiu přihlásili.

Podle loňských statistik se s jistotou přijetí dá počítat i na Západomoravské vysoké škole Třebíč, která vyučuje obor Aplikovaná informační technologie. Od uchazečů je v rámci přijímacího řízení požadováno napsání eseje, letos na téma „Využití digitálního videa ve vzdělání“. Hlásit se na tuto školu je možné až do poloviny září.

Fakulta mechatroniky a mezioborových inženýrských studií Technické univerzity v Liberci pro akademický rok 2008/2009 otevírá dva nové obory, které se týkají počítačů a programování - Informační technologie a Modelování a informatika. Využitím nejnovější techniky při ochraně lidí před terorismem a kriminalitou se zabývá obor Technická bezpečnost osob a majetku, který se vyučuje na Fakultě bezpečnostního inženýrství Vysoké školy báňské-TU Ostrava. Absolventi mohou najít uplatnění jako pracovníci tajných služeb nebo kriminalisté, kteří budou umět používat nejmodernější techniku, s níž bezpečnostní služby pracují.

Technika pro umělce Zatímco většina fakult technicky zaměřených vysokých škol upouští od organizování přijímaček, na fakultách architektury je i nadále vyžadována jak talentová zkouška, tak písemné testy a ústní zkoušky.

Talentovkám se nevyhne ani ten, kdo se bude ucházet o studium na Fakultě textilu Technické univerzity Liberec, studijní program Textilní a oděvní návrhářství. Příští módní návrháři mohou studovat jak v Liberci, tak i v Jihlavě. Návrhářům skla a šperků Liberecká univerzita umožňuje studovat i v Jablonci nad Nisou.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!