Pátek 3. prosince 2021, svátek má Svatoslav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Telecom Italia a Pirelli čeká pokuta za špionáž

Česko

ŘÍM Telecom Italia a jeho bývalý mateřský koncern Pirelli zaplatí pokuty a náhrady škod 7,5 milionu eur (195milionů korun) jako vyrovnání špionážní kauzy, a vyhnou se tak zdlouhavému soudu.

Napsal to list Corriere della Sera a souhlas podnikových manažerů s vyrovnáním včera potvrdily tiskové mluvčí obou skupin.

Podle zprávy listu ani jedna z firem nebude muset díky vyrovnání přiznat zodpovědnost za nelegální sledovací síť, která v letech 1997 až 2004 získala obrovský objem soukromých informací o několika vysoce postavených osobách.

Pirelli a Telecom místo toho připustily, že je kroky jejich zaměstnanců poškodily. Oba podniky se zároveň zavázaly, že zavedou nezbytná preventivní opatření, aby se nic podobného nemohlo opakovat.

Skandál o nelegálním sledování se provalil v roce 2006. Následovalo zadržení bývalého bezpečnostního ředitele Telecomu Giuliana Tavaroliho, šéfa bezpečnosti v Pirelli Pierguida Iezziho a dalších lidí, včetně majitele soukromé vyšetřovací firmy a několika policejních důstojníků.

Mezi zadrženými byl i Marco Mancini, bývalý vysoce postavený člen italské vojenské informační služby SISMI (nyní AISE). Byli obviněni z vytvoření informační sítě, která kapacity Telecomu zneužívala. Sledovali například bývalého premiéra Romana Prodiho či fotbalového útočníka Christiana Vieriho. Příčiny sledování však stále nejsou zcela jasné.

Podle vyšetřovatelů organizoval Mancini systematické shromažďování důvěrných a citlivých informací, které by se daly zpeněžit. Minulý týden ale šéf italské vlády Silvio Berlusconi řekl soudcům, že Mancini nemůže kvůli státním tajemstvím vypovídat, což případ zkomplikovalo.

Autor:

Blogera připravil lajdáctvím o nohu, další zranil. Za nehodu dostal podmínku

Premium S podmínkou na pět let odešel od soudu čtyřiačtyřicetiletý Moldavan. V červenci 2019 způsobil na obchvatu Chrudimi...

Přes víkend zemřou všichni z JIP. Sestra vypráví o práci v době covidu

Premium Markéta Svobodová, hlavní sestra z Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem, stojí spolu s dalšími šesti kolegyněmi z...

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

Premium Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...