Pondělí 29. dubna 2024, svátek má Robert
130 let

Lidovky.cz

Telekomunikační boj sílí

Česko

Místo mobilních operátorů teď jednoznačně hrají prim výrobci aplikací

LONDÝN Pokud chce někdo názornou ukázku rychlých změn v odvětví mobilních komunikací, stačí si vzít operační systém Windows Phone 7 od Microsoftu, a nový „facebookovský“ telefon, který na veletrhu v Barceloně předvedla společnost HTC.

Zatímco mobilní Windows budou úzce integrována se sítí Twitter, telefony HTC s exotickými názvy Salsa a ChaCha jsou navrženy pro Facebook. Rázně promluvit se ale chystají i samotní operátoři, kteří cítí, že se mohou ocitnout úplně mimo hru a připravit se tak o potenciálně vysoké zisky.

„Máme zde dvě velké firmy; HTC je tady od konce 90. let, Microsoft o něco déle. Obě přišly s důležitým sdělením, kde oznamují, jak jsou jejich telefony propojeny s podniky, které před pár lety ani neexistovaly,“ napsal k aktuálnímu vývoji v odvětví mobilních komunikací ekonomický list The Wall Street Journal (WSJ).

Když se začala mobilní komunikace na konci 90. let masově šířit, silnou pozici měli výrobci telefonů a mobilní operátoři. To se ale změnilo a prim teď jednoznačně hrají výrobci aplikací. Google, Facebook a do určité míry i Twitter jsou fenomény, které odvětvím hýbou a patrně ještě hodně zahýbou.

Naopak z operátorů, kolem kterých se ještě před deseti lety vše točilo, teď jsou málem ohrožené druhy. Pokud něco neudělají, budou z nich jen údržbáři sítí, od kterých jen všichni budou chtít, aby upgradovali, protože všichni chtějí co nejrychlejší přístup přes mobil na Facebook.

Na pouhém provozu a údržbě sítí ale operátoři nezbohatnou, a zvlášť ne za situace, kdy konkurence stlačila ceny mobilních služeb tak nízko.

Například takový online obchod aplikací společnosti Apple je přesně to, z čeho mobilním operátorům běhá mráz po zádech. Právě operátor totiž musí zajistit, aby se extra data dostala ke klientovi, což operátora něco stojí.

Operátor musí komunikační síť neustále modernizovat a stavět novou infrastrukturu, nakonec ale jen sleduje, jak zisky z aplikací jdou k někomu jinému. Mnohdy vysoce ziskové aplikace přitom vznikaly na platformě, kterou zaplatil operátor. Společnost Gartner odhaduje, že aplikace, které fungují přes mobilní sítě, do roku 2014 vydělají asi 58 miliard dolarů (přes bilion korun). Není tedy divu, že pro operátory sítí je noční můrou představa, že by z takových zisků neutrhli alespoň část pro sebe.

V tomto kontextu lze pochopit i snahu telekomunikačních operátorů vytvořit velkou skupinu, která bude víc slyšet.

Autor:

Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat
Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat

Téměř deset miliard korun – tolik jen za loňský rok poslaly pojišťovny lidem za úrazy, závažná onemocnění či úmrtí. Životní pojištění pomohlo za...