Pátek 26. dubna 2024, svátek má Oto
130 let

Lidovky.cz

Televize Z1 padla, byla drahá

Česko

První soukromá zpravodajská televize ukončila činnost, prodělávala desítky milionů korun měsíčně

PRAHA Pondělí 24. ledna, sedm hodin ráno. Ve studiu zpravodajské televize Z1 začíná nový vysílací týden. Obvyklá rutina moderátorů a reportérů ale trvá jen dvě a půl hodiny. V9.30 svolává mimořádnou poradu ředitel televize Zdeněk Šámal. Pro zhruba 150 zaměstnanců televize měl šokující zprávu: „Končíme!“

První soukromá zpravodajská televize v Česku, která začala vysílat od června 2008, včera v půlnoci ukončila vysílání. Její majitel, československá investiční skupina J&T, se rozhodl dále neinvestovat do ztrátové televize zaměřené převážně na ekonomické zpravodajství.

„Televize prošla v posledním roce restrukturalizací s cílem snížení nákladů. Reklamní trh ale nereflektoval možnost oslovení specifické cílové skupiny za vyšší cenu na jednoho diváka, než nabízejí plnoformátové televize a jiná média. Není tak možné garantovat návratnost dalších investic do projektu,“ sdělila J&T v tiskovém prohlášení.

Přestože se Z1 potýkala se ztrátami, pro zaměstnance bylo včerejší ukončení vysílání šokující. „Byl to šok. Do televize se v poslední době hodně investovalo, zaměstnali jsme zpravodaje v Bruselu, Rusku, Bratislavě. Zvyšovaly se prodeje reklamy a dávaly se dohromady plány na další roky,“ řekla Lidovým novinám šéfredaktorka zpravodajství Jana Víšková.

Ředitel televize Zdeněk Šámal, kterému se po nástupu do čela Z1 v létě 2009 podařilo televizi zeštíhlit a ozdravit, se o rozhodnutí vlastníků dozvěděl ve čtvrtek. „Pan Patrik Tkáč (jeden z majitelů J&T – pozn. red.) mi sdělil rozhodnutí majitelů a dohodli jsme se na rychlém ukončení činnosti,“ uvedl Šámal. Zaměstnanci televize obdrží do konce měsíce výpovědi a následně i odstupné. Nový šéf zpravodajství Michal Petrov, který až dosud vedl ekonomické zpravodajství v konkurenční ČT24 a v Z1 měl za cíl zaměřit zpravodajství více na politiku, zůstane bez práce. „Ještě na sklonku loňského roku si přitom majitelé nechali zpracovat byznysplán televize na dalších pět let,“ řekl Petrov.

Finančníkům z J&T došla s televizí trpělivost poté, co jen za loňský rok zaznamenala Z1 ztrátu sto milionů korun. Během dvou a půl roku v ní utopili přes 600 milionů korun. Podle původních plánů přitom J&T plánovala do televize investovat 500 milionů korun a počítala, že do poloviny roku 2014 bude Z1 v zisku, uvedl její spoluzakladatel a bývalý ředitel Martin Mrnka.

Každý měsíc Z1 „spolkla“ miliony korun. „V období od září do prosinec 2008 dosahovaly měsíční investice do Z1 okolo 25 milionů korun. Poté se tato suma snižovala až na 16 až 17 milionů korun v létě 2009,“ uvedl Mrnka.

Jeho nástupce Šámal dostal za úkol snížit měsíční náklady pod 13,5 milionu korun. To se podařilo. V současnosti se měsíční investice do Z1 pohybovaly kolem 12 milionů.

Vyšším úsporám bránily podle expertů zejména vysoké náklady, které musela Z1 platit distribučním společnostem za šíření signálu. Jejich podíl na celkových nákladech činil 40 procent. „To bylo pro televizi smrtící. Téměř stejnou částku, co dávali na produkci, museli dávat také na distribuci signálu,“ upozornil mediální expert Ondřej Aust.

Televize Z1 byla těsně před zavřením již v lednu 2009, přiznal Mrnka. J&T znervóznily stamilionové prodělky po několika měsících provozu. V době vrcholící finanční krize ale nechtěla J&T vyvolávat spekulace o vlastních finančních problémech.

***

Čtěte Téma na straně 15

Vznik a pád televize Z1

Začátek vysílání 1. června 2008 roční měsíční náklady v počátcích 25 milionů korun, do konce loňského roku se je podařilo snížit na 12 milionů korun počet zaměstnanců na počátku kolem 300 v současnosti asi 150

Konec vysílání 25. ledna 2011 ztráta za loňský rok 100 milionů celková ztráta přes 600 milionů

„Reklamní trh ale nereflektoval možnost oslovení specifické cílové skupiny za vyšší cenu na jednoho diváka, než nabízejí plnoformátové televize a jiná média.“ J&T

Autor:

Nespí vaše dítě? Přečtěte si, jak nespavost vyřešit
Nespí vaše dítě? Přečtěte si, jak nespavost vyřešit

Nespavost a problémy se spánkem se v různé míře objevují až u 30 % dětí. Mohou se projevovat častým buzením, problémy s usínáním, brzkým vstáváním...