Pondělí 29. dubna 2024, svátek má Robert
130 let

Lidovky.cz

Televizní digitalizace začíná znovu

Česko

Restartovat zablokovaný přechod z analogového na digitální vysílání bylo hlavní loňskou snahou zákonodárců.

Až v prosinci mohl prezident připojit svůj podpis pod novelu vysílacích zákonů. Ta již udělené digitální licence, pozastavené soudy na popud hlavně největších komerčních stanic Nova a Prima, zajišťuje šesti novým vznikajícím televizím - TV Barrandov, Febio TV, TV Pohoda, Óčku, které již vysílá několik let na kabelu a satelitu, RTA a Z 1. Ty mohou od ledna začít vstupovat do éteru, ne všechny ale začnou najednou.

Zádrhele se týkají digitalizace signálu terestrického, tedy šířeného prostřednictvím pozemních vysílačů. Nejistota přechodné fáze i budoucnosti pozemního vysílání vedla řadu domácností k tomu, že zvolily alternativní formy příjmu televize - přes satelit, kabel či prostřednictvím IPTV, tedy internetové televize šířené telefonními zásuvkami. I těchto platforem se dotýká postupná digitalizace vysílání, všechny však už dnes umějí nabídnout hlavní výhody, které později zajistí i pozemní digitální signál - vyšší počet programů a kvalitnější obraz. Nevýhodou oproti terestrickému příjmu je naopak nutnost platit víc za přijímače či různé programové nabídky.

Nastupuje satelit Přesto právě zkušenosti z Domažlic, první z oblastí, kde se v Česku začalo vysílat pouze digitálně (na začátku loňského září), dokazují vzrůstající zájem o satelit. Na ten přešla třetina Domažlických, což pro satelit představuje v porovnání s celorepublikovým průměrem třikrát větší tržní podíl. Na Domažlicku začala v září výhradně digitálně vysílat Česká televize a Nova, ta se ale na sklonku roku zároveň vrátila k analogu. Pouze analogově je dál na Domažlicku Prima. Pro satelit tam hovoří fakt, že nabízí mimo řadu jiných čtyři základní programy, bez nutnosti ladit ČT a Novu digitálně přes set-top box a Primu analogově.

Právě satelit, na němž by byly dostupné všechny pozemně vysílané programy, považuje ČT za potřebný doplněk digitalizace terestrických vysílačů. Z družice by se totiž nový digitální signál levněji dostal do méně obydlených oblastí, jejichž pokrývání pozemními sítěmi by bylo vzhledem k počtu tamních diváků neúměrně drahé.

Zvláště ve větších aglomeracích, kde je dostupná, si získala první desítky tisíc diváků i digitální internetová televize z telefonní zásuvky. U ní Telefónica O2 registrovala v prosinci sedmdesát tisíc uživatelů a podle listu The Independent se operátor na základě úspěchu v Česku rozhodl letos IPTV nabízet podobně i v Británii.

Digitalizace umožní zařadit větší počet programů i kabelovým operátorům. Mohla by tak vyřešit problém, který podle kabelovek v čele s největší z nich, UPC, přinesla digitální novela. Ta nakazuje povinně šířit kromě ČT, Novy i Primy, jak to bylo dosud, nově i šest vznikajících digitálních televizí v nejnižší programové nabídce. Ty jsou ale leckde analogové, tedy podle kabelovek omezené tak, že se tam všechny povinné kanály nevejdou. Letos tak lze očekávat pokračování sporu kabelovek se státem až u Evropské komise, na kterou UPC opakovaně pohrozila se obrátit.

Mobilní TV čeká na pravidla Plán mobilních operátorů, kteří vítají, že už letos by mohli společně začít ve sdílené síti vysílat televizi do přenosných telefonů, by mohla zkomplikovat nejasná situace kolem koncesionářských poplatků. „Dle výkladu zákona by ČR mohla být potenciálně jedinou zemí v Evropské unii, kde by se mohly vybírat extra poplatky i u mobilních telefonů a DVB-H,“ uvedli právníci T-Mobilu. Druhou takovou zemí bylo Slovensko, loni ale přijalo zákon, který z množiny přijímačů, za něž je třeba poplatek hradit, vyňal právě mobily, a to proto, že jejich převažující využití je jiné než příjem televize či rozhlasu.

V Česku to možná zjara vyřeší další plánovaná úprava zákonů. Ta má právní rámec pro mobilní TV dotvořit, i tím, že odstraní dosavadní zákaz provozovatelům sítí (třeba právě mobilním operátorům) zároveň vysílat televizní kanály.

***

Které televize začnou letos vysílat

Febio TV Z původních tří čtvrtin miliardy se zamýšlené investice producenta a režiséra Fera Feniče do vlastní stanice za tři roky čekání zdvojnásobily. Fenič zvažuje, zda místo startu programu nebude vymáhat peníze na státu. Pokud by vysílat začal, vidí to ne dříve než na konec roku. Menší, ale progresivní stanice nabídne všechny druhy pořadů, chce přilákat aktivní lidi v produktivním věku.

Óčko TV Hudební stanice mediální skupiny MAFRA je jedinou z nových stanic, která už vysílá, několik let ji lze naladit na kabelu či satelitu. Nabízí proud hudebních klipů, pořady o životním stylu a divákům možnost ovlivňovat vysílání přes SMS. „Lidé Óčko často ladí také jako kulisu k jiným činnostem či domácí společenské zábavě,“ říká šéf stanice, někdejší generální ředitel České televize Jiří Balvín.

RTA Elektronickou obdobu Deníků Bohemia chce ze svých několika regionálních studií, která dosud vysílají na společných kmitočtech s Primou, vytvořit mediální podnikatel Jaroslav Berka. LN řekl, že start chystá na 1. září, zaměří se hlavně na regionální zprávy. V druhé půli roku chce Berka využít i druhou licenci, jež mu nabízí nový zákon. Druhý jeho program má být „méně regionální“.

Z 1 Zprávy v souvislostech a více o vědě a ekonomice slibuje zpravodajsko-publicistická stanice Z 1, placená finanční skupinou J&T. Její šéf, bývalý reportér Novy i ČT Martin Mrnka, počítá: „Rádi bychom vyjeli před létem.“ Televize znovu přibrala téměř všechny lidi, s nimiž se musela kvůli legislativním průtahům rozloučit, nově angažovanou tváří je Jan Němec z ČT.

TV Barrandov Plnoformátová televize spjatá s barrandovskými filmovými studii osobou majitele, oceláře Tomáše Chrenka, chystá všechny druhy programů - filmy, seriály, dokumenty, zpravodajství a zábavu. Kdy začne vysílat? „Předpokládáme, že v první polovině roku 2008,“ tlumočí slova výkonného ředitele Kamila Spáčila čerstvý mluvčí televize, manažer celebrit Janis Sidovský.

TV Pohoda Projekt cílící na děti a mládež plánuje Radim Pařízek, známý jako bubeník rockové skupiny Citrón a nyní spoluvlastník rádií Čas a Hey, spustit ke konci roku. Financovat ji chce z rozhlasového byznysu, nad hranici nutných výdajů žádá i peníze z EU. Dětské diváky hodlá vést k „lidskému uvědomění a národní hrdosti“, bude vysílat i pro teenagery a rodiče, večerní zprávy mají moderovat děti.

TV Nova Strategii více kanálů, každý pro specifickou užší skupinu diváků, převzala Nova od kolegů z Rumunska. Vedle kabelové Galaxie Sport, kterou má od roku 2005, loni spustila filmový a seriálový kanál Nova Cinema. Problém by jí nečinilo zahájit vysílání zpravodajské televize. V pozemních sítích ale zatím není pro víc jejích programů místo, přesto chce žádat o licenci pro placenou Galaxii.

Prima TV Až na tři programy by si v digitálních sítích mohla přijít Prima. Kromě současného hlavního mluvila v minulosti i o programu Prima Klub coby doplňku hlavního kanálu. Primě, která sdílí kmitočty s regionálními studii, zákon nabízí ještě celoplošnou licenci pro regionální vysílání, protože polovina studií jí patří. Vše podmiňuje souhlas Primy s plánem digitalizace.

Autor:

Získejte ZDARMA dětskou opalovací kosmetiku Lirene
Získejte ZDARMA dětskou opalovací kosmetiku Lirene

S příjemnými hřejivými pocity ze slunečních paprsků k nám ale míří i nebezpečné UV záření. To na nás působí celoročně, a proto je důležité sebe i...