Pátek 26. dubna 2024, svátek má Oto
130 let

Lidovky.cz

Televizní digitalizaci opět ohrožuje žaloba

Česko

PRAHA Průběh digitalizace televizí se znovu stal předmětem žalob.

Společnost Minority, jež neuspěla s projektem interaktivní stanice televize pro mladé 5TV, napadla u Městského soudu v Praze únorové udělení tzv. kompenzační licence vznikající televizi Barrandov.

Ta je jednou ze šesti, jimž rada pro vysílání už v dubnu 2006 udělila první digitální licence. Neúspěšní žadatelé, včetně Minority či televizí Nova a Prima, se ale hned na podzim domohli u soudu zrušení verdiktu rady, že oni licence nedostanou. Tím soud zároveň zablokoval i licence úspěšných uchazečů.

Vlekoucí se soudní spor museli zákonodárci utnout tzv. diginovelou, zákonem platícím od ledna 2008. Licenční řízení prakticky zrušil a šesti úspěšným projektům zajistil přechodné „kompenzační licence“ platné do ukončení analogového vysílání (zákon počítal s 10. říjnem 2010, dokončení přechodu na digitální vysílání ale nakonec vláda stanovila na 30. 6. 2012).

Minority přes zpochybnění udělení licence Barrandovu de facto napadá právě znění zákona. Ten se podle místopředsedy jejího představenstva Jiřího Chvojky dá „v mírnějším případě považovat za veřejnou podporu několika vybraných subjektů“. Předseda rady pro vysílání Václav Žák ale tvrdí, že rada licenci Barrandovu udělit musela. „Nemohli jsme jednat jinak, postupovali jsme přesně podle zákona, který nám uložil, abychom takto konali. Rada není orgánem, který by měl přezkoumávat kvalitu zákona.“ Podle Chvojky je ale „legislativa nastavená naprosto špatně“. „Myslím, že v této politické konstelaci se s tím nedá nic dělat. Chceme, ať to vyřeší soudy, klidně Ústavní soud, domnívám se, že žaloba bude úspěšná,“ řekl LN.

Nejvyšší správní soud sice letos v březnu zrušil verdikt Městského soudu zpochybňující předloňské licenční řízení, Městský soud tak ale bude o věci rozhodovat znovu.

„My jsme se vlastně domohli soudem pravdy, stát na to nedbal a subjektům, kterým podle rozhodnutí soudu neoprávněně rada udělila licence, je udělil zákonem bez výběrového řízení,“ tvrdí Chvojka.

Minority se chce domoci když ne licence, tak aspoň „nějaké formy odškodnění“. Vládní koordinátor digitalizace Zdeněk Duspiva přitom míní: „Není to přímá cesta k licenci, ale k nějaké kompenzaci, anebo (snaha) narušit celý proces.“

Navíc podle Žáka by měl soud nejdřív zkoumat, zda je Minority vůbec oprávněna takto zákon žalovat – nebyla totiž účastníkem řízení, v němž rada Barrandovu licenci udělila. Viděl-li by to tak i soud, žalobu by teoreticky nemusel projednávat. Pře by se pak ani neměla šanci dostat k dalším instancím.

***

Volební manažer a digitální televize

Za společnost Minority mluví Jiří Chvojka. Dělal volební kampaně pro ODS, letos jej ale zlákala ČSSD. Jeho jméno se pojí i se šestimilionovým sponzorským darem, který loni sehnal pro ODS. Podle HN byli dárci podnikatel Miroslav Sova a jeho babička. O licenci se Minority ucházela s projektem interaktivní televize pro mladé 5TV. Jak Chvojka řekl LN, těsně nadpoloviční většinu Minority vlastní Sovova sestra Klára, menší podíly má sám Chvojka, Sova či americký filmař a právník Robert Ellmann.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!