Středa 15. května 2024, svátek má Žofie
130 let

Lidovky.cz

Temelín nemá kolaudaci

Česko

  8:43
TEMELÍN - Česká ekologická sdružení údajně našla způsob, jak donutit společnost ČEZ k zastavení jaderné elektrárny Temelín. Ekologové totiž tvrdí, že Krajský stavební úřad v Českých Budějovicích rozhodl krátce před koncem loňského roku o prodloužení zkušebního provozu Temelína v naprostém utajení, a tedy v rozporu se zákonem.

Temelín foto: Reprofoto

Temelín tak podle ekologických aktivistů nyní vyrábí elektřinu, ačkoliv mu zjevně chybí jak celková kolaudace stavby, tak jakékoliv jiné úřední rozhodnutí, které by tuto kolaudaci dočasně nahrazovalo. Ekologické sdružení "V havarijní zóně JETE" proto podává k soudu žalobu na okamžité zastavení provozu elektrárny.

"Každý jiný stavebník by v takovém případě musel okamžitě zastavit činnost," tvrdí právník ekologů František Korbel. V čem je vlastně problém? Jaderná elektrárna Temelín získala loni 15. prosince po několika letech zkušebního provozu rozhodnutí o kolaudaci, proti kterému se ale hned odvolalo několik ekologických organizací. O tom, zda bude elektrárna skutečně zkolaudována, tak musí rozhodnout ministerstvo pro místní rozvoj. Společnost ČEZ, která potíže s ekology předpokládala, se proto pojistila tím, že ještě před jednáním o kolaudaci požádala stavební úřad o další, tentokrát roční prodloužení zkušebního provozu. A úředníci firmě vyhověli, aniž se údajně ptali na názor dalších účastníků řízení. "Úřad prodloužil zkušební provoz za naprostého utajení, pouze za účasti společnosti ČEZ a prakticky na počkání," uvedl Korbel.

Ekologičtí aktivisté jsou tak přesvědčeni, že úředníci českobudějovického stavebního úřadu vydali povolení, které postrádá jakoukoliv platnost.

Pokud se totiž podle nich rozhoduje o kolaudaci či prodloužení provozu jakékoliv stavby, která může mít vliv na životní prostředí, vždy musejí být informováni všichni účastníci řízení. A to bez ohledu na to, zda se jedná o sousedy či nejrůznější občanská sdružení obyvatel. "Soudní cestou proto budeme žádat, aby Temelín zastavil provoz," tvrdí Korbel. Jak rakouští, tak čeští protitemelínští aktivisté jsou totiž bez ohledu na právní problémy přesvědčeni, že elektrárna není v tak dobrém stavu, aby mohla být zkolaudována. Stejně tak ale údajně není možné donekonečna prodlužovat zkušební období.

ČEZ: Je to čisté řešení
Mluvčí Temelína Milan Nebesář však žádnou chybu ze strany společnosti ČEZ ani českobudějovického stavebního úřadu nepřipouští. Vzhledem k tomu, že se dalo očekávat odvolání ekologů proti rozhodnutí o kolaudaci, nezbyla údajně provozovateli elektrárny jiná možnost než předběžně požádat také o případné prodloužení zkušebního provozu. "Jinak bychom se opravdu dostali do právního vakua," řekl LN Nebesář.

Řešení, které ČEZ zvolil, je údajně právně zcela čisté. A to i přesto, že o prodloužení provozu elektrárny byla ekologická sdružení informována až zpětně.

Snaha ekologů zastavit Temelín prostřednictvím možných chyb v povolovacích řízeních doprovází prakticky celou stavbu elektrárny. I když ale různé soudy v několika případech připustily určitá pochybení úředníků, nikdy nedospěly k závěru, že by kvůli nim měla být elektrárna odstavena z provozu. Takzvaně zlikvidovat Temelín se nepodařilo ani známému americkému advokátovi Edu Faganovi, kterého si před pěti lety najali ekologičtí aktivisté v Rakousku.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!