Pátek 26. dubna 2024, svátek má Oto
130 let

Lidovky.cz

Temelín prý zvolil špatné palivo

Česko

  8:54
ČESKÉ BUDĚJOVICE - Jihočeská jaderná elektrárna Temelín má problémy s palivem, které jí dodává americká firma Westinghouse. Tvrdí to alespoň ekologičtí aktivisté v reakci na sobotní plánovanou odstávku prvního bloku Temelína.

Temelín foto: Reprofoto

Podle ekologů odstávka souvisí s netěsností palivových článků a jejich deformacemi, které už v říjnu připustilo jak vedení ČEZ, tak Státní úřad pro jadernou bezpečnost. Palivo se údajně nechová v reaktoru tak, jak by mělo, což údajně ČEZ nutí k odstávkám a snaze celý systém doladit. 

„Sázka na firmu Westinghouse byla očividně sázkou na špatného koně,“ uvedla Monika Wittingerová z hnutí Jihočeské matky. Kvůli problémům s palivem se totiž podle ní zdrželo i spuštění prvního výrobního bloku. 

Ekologové tvrdí, že prostřednictvím nekvalitního paliva tak jen pokračuje nekonečný seriál potíží Temelína. Druhá česká jaderná elektrárna Dukovany, která používá palivo ruské výroby, totiž zdaleka takové problémy s palivovými články nemá.

Tento fakt potvrzuje i předsedkyně Státního úřadu pro jadernou bezpečnost Dana Drábová. Zároveň ale upozorňuje, že pro každý druh reaktoru se vyrábějí různé druhy paliva. 

Temelín, který využívá dva tisícimegawattové reaktory ruské výroby, představuje elektrárnu unikátního typu. Také palivo v něm používané je tedy vlastně prototypem. „Očekávali jsme proto určité potíže, které ale má při vylaďování palivového provozu řada dalších elektráren na celém světě,“ řekla LN Drábová.

Dukovany, využívající čtyřistamegawattové bloky, mají naproti tomu tu výhodu, že jejich palivo bylo mnohokrát v minulosti odzkoušené na stejných typech elektráren. 

Podle Drábové se problémy s palivem projevují tím, že se některé palivové články v reaktoru deformují více, než je obvyklé. „Laicky řečeno pak neutrony na některých místech mohou létat jiným než očekávaným způsobem,“ uvedla předsedkyně SÚJB.

Pokud k takové situaci skutečně dojde, pak to představuje údajně spíše provozní než bezpečnostní problém. „Palivo se musí vyměnit dříve,“ uvedla Drábová. 

Dodávky paliva přitom představují náklady v milionech až miliardách korun. Obsluha elektráren na celém světě se proto podle Drábové snaží vždy dokonale vyladit technické umístění palivových článků s parametry reaktoru. A takové dolaďování, které může trvat i několik let, je údajně důvodem i sobotní odstávky.

"Vývoj jde ale v tomhle směru rychle dopředu, ať už na americké či ruské straně, a palivové články jsou čím dál tím kvalitnější,“ řekla Drábová. V době, kdy se uzavíral kontrakt na palivo pro Temelín, však podle ní nebyl schopen vyhovět podmínkám jihočeské elektrárny nikdo jiný než firma Westinghouse. 

„Smluvní dodávky amerického paliva končí v roce 2010. ČEZ už proto vypsal výběrové řízení na dodavatele pro dalších roky,“ řekl LN mluvčí Temelína Milan Nebesář. Potvrdil, že potenciálními dodavateli, a tedy i konkurenty v soutěži, budou jak americké, tak ruské firmy.

Autor: