Pondělí 15. srpna 2022, svátek má Hana
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Česko

V Česku padaly rekordy. Teploměr se na několika místech vyšvihl nad 35 stupňů

Lidé hledali 4. srpna 2022 ochlazení v lipenské nádrži. Snímek je z pláže v Lipně nad Vltavou. (4. srpna 2022) foto: ČTK

Na několika místech v Česku ve čtvrtek teplota překročila 35 stupňů Celsia. Zhruba na dvacítce stanic ze 160, které měří 30 a více let, byly překonány teplotní rekordy. Nejtepleji bylo v severočeských Tušimicích, naměřili zde 35,6 stupně. Vysoké teploty mají Českou republiku zasáhnout i v pátek.
  19:27

„Vůbec nejvyšší teplota byla v Tušimicích, 35,6 stupně Celsia, a zároveň to byl teplotní rekord pro dnešní den,“ uvedla Blanka Gvoždíková z Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). Předchozí nejvyšší teplota na této stanici pocházela z roku 2003 a činila 33,2 stupně.

V Teplicích a Plzni Bolevci bylo 35,5 stupně, na obou stanicích byla rovněž překonán dosavadní teplotní rekord. V Teplicích přitom záznamy o nejvyšších naměřených teplotách vedou už 124 let. Dosavadní rekord pro tuto stanici byl 35,1 stupně z roku 2015.

Rekord naměřili taktéž v západočeské stanici Mikulka. Čtvrtečních 34,6 stupně překonalo o dvě desetiny stupně sedm let starý zdejší teplotní rekord. Potvrdil to Ivo Bohmann z plzeňské pobočky Českého hydrometeorologického ústavu.

Teploty na východě Čech, tedy v Královéhradeckém a Pardubickém kraji, ve čtvrtek překonaly rekordy pro 4. srpen pouze na jedné stanici, kde se měří déle než 30 let. Na hřebenové Labské boudě v Krkonoších bylo 24,8 stupně Celsia, zatímco dosavadní rekord činil 23,8 stupně z roku 2018. Nejtepleji ve východních Čechách bylo ve čtvrtek dle ČHMÚ v Hradci Králové, 34,6 stupně Celsia. Na rekord dne to ale nestačilo.

V Doksanech na Litoměřicku bylo 35,4 stupně a 35 stupňů dosáhla teplota také v České Lípě, Borohrádku na Rychnovsku a Děčíně. V Libereckém kraji bylo nejtepleji v České Lípě, kde naměřili stejně jako v Děčíně 35 stupňů, překonán tak byl čtyři roky starý rekord, kdy tam vystoupaly teploty na 34,9 stupně Celsia.

O víc než dva stupně překonaly čtvrteční teploty rekord také v Nejdku, kde teploměr ukazoval 32,8 stupně. Dosavadní rekord z roku 2018 přitom byl 30,6 stupně. Nový rekord pro 4. srpen má také stanice na Klínovci, která naměřila 26,3 stupně, to bylo o devět desetin stupně víc než dosavadní rekord z roku 2018. Nové rekordy mají po dnešku také stanice Dyleň nebo Mariánské Lázně.

Ani hory úkryt před teplem neposkytly

Nad třicítku se teploty dostaly i na dalších místech, příliš se neochladili ani turisté v Krkonoších. Tropickou třicítku ve čtvrtek překonaly teploty i v Harrachově, kde meteorologové naměřili 31,2 stupně. Dosavadní rekord pro tento den byl z roku 2018, kdy tu teploměry ukázaly 30,7 stupně Celsia.

O něco chladněji bylo podle Šustové v Jizerských horách, na Jizerce na stanici rašeliniště dokonce klesly ráno teploty ke čtyřem stupňům nad nulou, odpoledne se rtuť teploměru zastavila na 28,4 stupně Celsia.

Teploty zůstanou v pátek v celé zemi ještě tropické, přičemž na většině území Čech a na jihu Moravy překročí 34 stupňů. V pátek odpoledne a v noci se mohou v Čechách ojediněle objevit bouřky doprovázené přívalovým deštěm a silným větrem. Upozornění před nebezpečím vzniku požárů zůstává pro celé Česko s výjimkou severovýchodu v platnosti do odvolání.

Podívejte se i na naše další živé přenosy

Sledovat na iDNES.tv
Autoři: ,

Neklidné nohy či noční děs. Poruchy spánku předcházejí nemocem, říká neurolog

Premium Říká se, že dobrý spánek je sladší než med. Což naznačuje jeho hlavní funkci: nechat tělo odpočinout. A působí i coby...

Oktagon bez Rusů, zájem o ostrovy i kdo s kým o titul. Co chystá Novotný

Premium Letní turnaj na pražské Štvanici zaujal i uznávané zámořské experty, kteří se jinak výhradně věnují nejlepší soutěži...

Dnes se bavím líp i bez drog a alkoholu, říká terapeut a bývalý narkoman

Premium Jeho příběh je drsný, ale má happy end. Čtrnáctileté balancování na hraně s pervitinem, závislost, lži, prostitutky,...

Léto venku s eMiminem: Na co se těšit v 7. soutěžním týdnu?
Léto venku s eMiminem: Na co se těšit v 7. soutěžním týdnu?

Léto venku s eMiminem je tady! Každý týden budeme soutěžit o fantastické ceny v celkové hodnotě 298.000 Kč. Sdílejte své letní zážitky, hodnoťte...

Mohlo by vás zajímat