Středa 25. listopadu 2020svátek má Kateřina 2 °C mlha Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Teplotní rekordy. Červenec byl druhý nejchladnější měsíc za posledních 10 let

Slunečné počasí, ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Slunečné počasí, ilustrační foto | foto: Shutterstock

Praha Červenec byl v Česku druhý nejchladnější za posledních deset let. Průměrná měsíční teplota vzduchu dosáhla 17,7 stupně. Chladněji bylo pouze v roce 2011 s průměrem 16,3 stupně. Vyplývá to ze čtvrtečních informací na webu Českého meteorologického ústavu (ČHMÚ). První prázdninový měsíc byl po deštivém červnu chudý na deště, podstatně víc pršelo na Moravě a ve Slezsku než v Čechách.

Meteorologové ve čtvrtek dopoledne zveřejnili výsledky červencového měření v pražském Klementinu, kde teplotní řada sahá do roku 1775. Letošní červenec se s průměrnou teplotou 21,6 stupně zařadil mezi 15 procent nejteplejších červenců za posledních 246 let. Vůbec nejteplejší červenec v Klementinu naměřili před 14 lety, průměrná teplota tehdy byla 25 stupňů.

Nejvyšší červencová teplota v Česku byla podle měření v posledních šedesáti letech v roce 2006, kdy dosáhla průměrných 21,3 stupně. Loňský červenec byl desátý nejteplejší od roku 1961 s průměrem 18,8 stupně. Naopak nejchladnější červenec nastal v roce 1979 s průměrem 14,6 stupně.

Na Moravě a ve Slezku bylo tepleji než v Čechách

Letos v červenci bylo v Čechách o tři desetiny stupně chladněji než na Moravě a ve Slezsku. Až v poslední červencové dekádě se teploty pohybovaly kolem normálu, předtím byly často níž než tři stupně pod normálem. Nejtepleji bylo letos v červenci v pátek 10. a v pondělí 27. července, kdy Česko zažilo tropické dny. Naproti tomu tropická noc, kdy minimální teplota vzduchu neklesne pod 20 stupňů, byla pouze jedna a jen v Bystřici pod Hostýnem.

Na deště byl červenec chudý. Měsíční úhrn srážek dosáhl 61 milimetrů a činil 69 procent normálu. Na Moravě a ve Slezsku napršelo 85 milimetrů, zatímco v Čechách pouze 49 milimetrů. Nejvíce srážek spadlo v Moravskoslezském kraji, 106 milimetrů. Nejméně pršelo v Ústeckém kraji s 27 milimetry srážek za měsíc. Pod polovinou normálu byl červencový srážkový úhrn také v Praze a ve Středočeském, Karlovarském, Libereckém a Královéhradeckém kraji.

Zatímco červenec byl na deště chudý, červen byl množstvím srážek výjimečný. Stal se nejdeštivějším od roku 1961. V Česku spadlo 151 milimetrů srážek, což byl skoro dvojnásobek dlouhodobého průměru. Přívalové deště zasáhly zemi v několika vlnách a způsobily lokální povodně, které si vyžádaly nejméně devět obětí.

Plaga: Stát zaplatí doučování slabších žáků, zvažujeme školu o prázdninách

Ministr školství Robert Plaga | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Příští týden by už konečně mohlo být zřejmé, kdy se minimálně prvňáčci a druháci vrátí do školních lavic. Do konce...

Covid může zabíjet i kvůli přehnané imunitě. V ohrožení nejsou jen oslabení

Druhá vlna pandemie v pražské nemocnici Na Bulovce. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Většina nakažených vyleží covid-19 doma. Pro část pacientů s vážným průběhem je ale koronavirus doslova zabijákem. Tedy...

ANALÝZA: Mlčenlivá pomsta. Američané se bojí říkat, co si myslí, ukázaly volby

Jak volilo americké vnitrozemí? | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Amerika odvolila a nikdo nevěděl, kdo vyhrál, i když Joe Biden to pak začal mít stále více na dosah, byť jen o nos. Ale...