Středa 8. května 2024, Den vítězství
130 let

Lidovky.cz

Terčem násilí byl už Mussolini

Česko

Itálie zažila v historii již mnohem vážnější případy, kdy byli politici cílem útoků

ŘÍM Nedělní útok, při kterém premiéra Silvia Berlusconiho napadl 42letý Massimo Tartaglia, pobouřil italskou veřejnost. V minulosti přitom již Itálie zažila i mnohem horší případy, kdy se politik stal terčem násilí.

Mimořádně dramatické období následovalo poté, co se v Itálii v roce 1922 po svém slavném pochodu na Řím ujal moci Benito Mussolini. Fašistický diktátor postupně oklešťoval moc svých protivníků a v rámci tohoto procesu jeho příznivci neváhali sáhnout k násilí.

K nejznámějším příkladům patří osud socialistického politika Giacoma Matteottiho, který v roce 1924 ve svých projevech v parlamentu fašisty nebojácně obviňoval ze spáchání volebních podvodů i z použití politického násilí. Následně byl Matteotti unesen a poté zabit. Již tehdy se hovořilo o tom, že za vraždou stáli fašisté. O tom, zda se vražda udála přímo z Mussoliniho vůle, se však historici přou dodnes. I Mussolini sám se však stal několikrát terčem atentátu. V roce 1926 se na něj například v Boloni pokusil vystřelit 15letý anarchista Anteo Zamboni, na místě byl však zlynčován.

Příběh podobný tomu Matteottiho, i když za zcela jiných okolností, se udál v roce 1978. Tehdy byl příslušníky teroristické organizace Rudé brigády unesen bývalý dlouholetý premiér (v době únosu předseda Křesťanskodemokratické strany) Aldo Moro. Ultralevicová organizace pak politika více než 50 dní držela, než ho nakonec popravila. Výměnou za propuštění Mora totiž požadovala propuštění několika svých členů, vláda však zaujala tvrdou pozici a před teroristy se nechtěla „sklonit“.

Význam události dokumentuje i to, že 16. březen 1978, tedy den, kdy byl Moro unesen, patří v Itálii k těm datům, kdy si prý každý pamatuje, co zrovna dělal. Rudé brigády působily v Itálii v 70. a 80. letech. V té době levicový a pravicový terorismus připravil o život přes 400 lidí.

Po Berlusconim hodil už před pěti lety jeden z nespokojenců stativ fotoaparátu. „Udělal jsem to, protože ho nenávidím,“ prohlásil tehdy 28letý zedník. „Neměl jsem to naplánované, ale když jsem ho viděl zdravit davy, tak jsem se neudržel,“ dodal.

***

Únos a smrt Aldo Moro Bývalý italský premiér Aldo Moro (v době smrti mu bylo 61 let) byl v roce 1978 - dva roky poté, co skončil v úřadu, teroristy unesen a později i poblíž Říma zavražděn. Obojí jde na konto ultralevicové organizace Rudé brigády. Vláda odmítla teroristům ustoupit i přesto, že Moro patřil k populárním politikům.

Autor:

Jak předejít syndromu náhlého úmrtí kojence?
Jak předejít syndromu náhlého úmrtí kojence?

Syndrom náhlého úmrtí kojence (SIDS – sudden infant death syndrome) je doslova noční můrou všech rodičů. V současné době lze tomuto zbytečnému...