Čtvrtek 26. května 2022, svátek má Filip
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Teror se vrátil do Moskvy

Česko

Snažili jsme se nešlapat v krvi

Nejméně 35 mrtvých a přes 170 zraněných po výbuchu bomby na letišti Domodědovo

MOSKVA/PRAHA Křik, hustý dým a při dopadu na podlahu rezonující tupý zvuk částí stropu příletové haly. Moskevské letiště Domodědovo, pondělí, 16 hodin 32 minut místního času. O pár minut později už lidé zmateně šlapali v krvi rozlévající se po podlaze a vyhýbali se fragmentům těl.

Při sebevražedném útoku na největší moskevské letiště Domodědovo zahynulo nejméně 35 lidí, na 170 bylo zraněno, z toho 40 vážně.

Masakr má na svědomí asi zhruba třicetiletý muž „severokavkazského vzhledu“. Vyšetřovatelé totiž našli hlavu pravděpodobného pachatele. Ruské tajné služby měly podle tamních médií varovné signály, že se k atentátu schyluje, v týdenním předstihu. Do včerejška v té souvislosti sledovaly tři muže, kteří se jim však v kritickou chvíli ztratili.

Kupodivu v příletové hale bezprostředně po explozi nevládla panika, hysterických bylo jen několik žen, ale celkově byla atmosféra spíš děsivě klidná. Pouze u výdeje zavazadel se lidé hádali, co komu patří, protože personál měl v tu chvíli jiné starosti než identifikovat kufry.

„Nikdo nám nic neřekl,“ stěžoval si muž, který přežil čekání na manželku. „Všichni jsme se snažili alespoň nešlapat v kalužích krve,“ uvedl. Na první pohled byl cíl útočníků zřejmý – zabít co nejvíc lidí. Epicentrum výbuchu bylo v davu čekajících u haly mezinárodních příletů, vedle kavárny Asia. Přístup sem má prakticky kdokoliv z ulice, je tedy jasné, že bomba „nepřiletěla“, ale „přišla“.

Podle expertů měla sílu nejméně 5 kg TNT a byla naplněna ocelovými hřeby. Svědci informovali o „podlaze zalité krví a hromadě mrtvol bez končetin“.

Při útoku byla lehce zraněna slovenská herečka Zuzana Fialová. „Stalo se to pár metrů od nás,“ citoval server Sme.sk slovenského herce Ľuboše Kostelného, který s Fialovou cestoval. „Vybuchl člověk a my jsme to všechno viděli. Odpálil se kousek od nás,“ vylíčil serveru Pravda.sk.

Čtěte Téma na straně 2

***

Bomby v ruské metropoli

Od roku 1999 zahynulo při teroristických útocích v Moskvě téměř 600 lidí. V září 1999 otřásl výbuch dvěma domy, v nichž našlo smrt 233 lidí. Včerejšímu útoku na letiště Domodědovo předcházel sebevražedný atentát na moskevské metro z loňského března, při němž zemřelo 38 lidí.

V předdůchodu si odpočinu a pak se uvidí. Možnost, o které se moc neví

Premium Má do penze pět let a je v předdůchodu na tři roky. Na víc totiž nemá naspořeno. Že to nejde? Ale ano. Legislativa to...

Mami, ty se uzdravíš! Jana Vránová o synově cestě do NHL i boji s rakovinou

Premium Před sedmi lety si prožila peklo. Bojovala s rakovinou lymfatických uzlin a nevěděla, jak to synovi, hrajícímu tehdy...

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!