Úterý 30. dubna 2024, svátek má Blahoslav
130 let

Lidovky.cz

Terorista Šakal si brání „image“

Česko

Podle vlastních slov má na svědomí přes patnáct set lidských životů. Přesto se bojí, že mu chystaný životopisný snímek poškodí jeho pověst. Iljich Ramírez Sánchez alias Carlos alias Šakal tak přímo z vězení, kde si odpykává doživotní trest, na filmaře podal žalobu.

PAŘÍŽ/PRAHA Byl nejhledanějším teroristou na světě dávno před Usámou bin Ládinem. Nejznámějším „kouskem“ profesionálního revolucionáře, jak sám sebe hrdě nazýval, byl únos jedenácti ministrů ze zasedání zemí OPEC ve Vídni roku 1975. Svou pověst „živil“ i dalšími, prý až osmdesáti krvavými útoky po celá sedmdesátá i osmdesátá léta minulého století. Zvláště ve jménu Lidové fronty pro osvobození Palestiny (PFLP). Nyní má ale strach, že by jeho „biografická image“ mohla kvůli chystané trilogii o jeho životě vážně utrpět.

Isabelle Coutantová-Peyreová, právní zástupkyně a manželka Ramíreze v jedné osobě, jménem svého manžela podala na francouzskou produkční společnost Film en Stock, která třídílné životopisné drama stále ještě natáčí, žalobu. Obává se, že uvedením snímku bude pověst venezuelského Šakala poškozena. Poukazuje přitom hlavně na spojování Ramíreze s teroristickými útoky, za které nebyl odsouzen, a brání ho na základě presumpce neviny. „Mohli byste si myslet, že to vypráví prokurátor... Je to film proti Sánchezovi,“ prohlásila právnička a označila snímek za pouhou propagandu.

Po tvůrcích manželé požadují, aby to byli oni sami, kdo bude mít na konečné podobě dokumentu poslední slovo. Podle listu The Washington Post chce Coutantová Peyreová po skončení natáčení získat originální kopii filmu a tři měsíce k tomu, aby se svým šedesátiletým manželem mohla „přezkoumat obsah“ a případně poupravit jisté nesrovnalosti.

Tomu se produkční společnost ostře brání. „Jak bychom my mohli poškodit Carlosovu image, když on sám o sobě prohlašuje, že je zodpovědný za téměř dva tisíce mrtvých?“ ptá se Richard Malka, právní zástupce firmy. Na obranu tvůrčích práv vystoupil i ředitel společnosti a producent snímku Daniel Leconte. On sám prý nikdy nedovolil, aby „hlavní hrdina“ viděl dílo ještě před oficiálním uvedením. A že by Ramírezovi mohl uškodit na pověsti? „Samy Carlosovy činy mu zničily jméno. K tomu mě opravdu nepotřebuje,“ dodává s klidným hlasem. Jak celá pře o Šakalův „pravdivý život“ dopadne, měl rozhodnout soud během včerejšího dne. Do uzávěrky vydání ale výsledek nebyl znám.

Ramírez, kterého jeho otec, stoupenec komunismu, nechal pokřtít Iljič podle svého vzoru Lenina (jeho mladší bratři se jmenují Vladimir a Lenin), si v současnosti odpykává doživotní trest v pařížské věznici. Dopaden byl až v roce 1994 v Súdánu, kam odjel, aby podstoupil liposukci. Místní zdravotníci ho ale pod narkózou předali Francouzům, kteří ho převezli na své území. Byl odsouzen na doživotí za vraždu dvou členů francouzských tajných služeb a jejich informátora.

Jak bychom poškodili Carlosovu image, když on sám tvrdí, že je zodpovědný za téměř dva tisíce mrtvých?

Autor: