BRNO / ČESKÝ TĚŠÍN Soudci ostravského krajského soudu mají kvůli volbám v Českém Těšíně těžkou pozici: řeší stížnosti na spor, kterým se současně zabývá patnáct ústavních soudců. Ale ti ostravští jsou limitováni časem.
Ústavní soudci nyní rozhodli: všechny podněty, které dostali v souvislosti s volbami v Těšíně a tím i s tamním kupčením s hlasy voličů, spojí do jediného případu. To právě kvůli tomu, že jsou navzájem propojeny. „Ústavní soud proto z důvodu hospodárnosti a efektivity spojil tyto věci ke společnému řízení,“ uvedl v odůvodnění rozhodnutí předseda soudu Pavel Rychetský. Ústavní soudci se přitom nezabývají samotným kupčením s hlasy voličů, ale výroky ostravského soudu. Ten kvůli kupování hlasů v řádném říjnovém termínu voleb nařídil v Těšíně opakovat hlasování se stejnými kandidátními listinami. Ústavní soudci musejí případ řešit přesto, že se opakované hlasování již uskutečnilo. O to složitější ale bude dopad verdiktu - nyní běží ostravskému soudu lhůta o rozhodnutí o stížnostech právě proti opakovanému hlasování.
Ústavní soud řešil minulý týden kupčení s hlasy v Krupce v Ústeckém kraji a zdůraznil, že kupování, ale i prodej hlasů jsou v demokratickém státě nepřípustné. Jeho výroky spojené s Krupkou nyní bude rozšiřovat na těšínský případ, je proto možné, že výroky ostravského soudu nezruší.
Stížnosti, které nyní soudci spojily, jdou „proti sobě“. Skupina obyvatel zastoupená Petrem Procházkou má rozhodnutí Krajského soudu v Ostravě za návod, jak zmařit jakékoliv volby. Naopak další z protestujících Marian Kuś, jehož uskupení SOS pro Český Těšín je s kupováním hlasů spojováno, protestuje proti nařízení opakovaného hlasování. Podle něj by tak byly neplatné i další volby jinde, a to i v souvislosti s rozdáváním volebního guláše či párků v rohlíku. Kuśovo uskupení navíc přišlo při opakovaném hlasování o část přízně voličů. Stížnost podaly také Anna Kabotová a Veronika Bieleszová, které v prvních volbách získaly mandát za SOS pro Český Těšín.
Volby v Těšíně provázelo kupování hlasů řádově za stokoruny, které dostávali zejména sociálně hůře postavení obyvatelé. Konkrétního viníka neoznačil soud a dosud ani policie, která se případem dále zabývá. A řeší i uplácení při opakovaném hlasování na začátku ledna.
***
Trest i upláceným Ústavní soud v souvislosti s krupeckým případem upozornil: i ti, kteří prodávají ve volbách své hlasy, by se mohli bát trestu. Byť nižšího než uplácející. Podle soudce zpravodaje Stanislava Balíka ale věta nemá být návodem, kdo se má chopit vyšetřování, a kdo nikoli, či s jakou intenzitou. O tom totiž v tomto případě ústavní soudci rozhodovat nemohou. V Těšíně již vznikla petice za jasné vymezení volební korupce a současně o systémovém řešení jednají i politici.
Vydání| Tato zpráva vyšla v prvním vydání
Regionální mutace| Lidové noviny - Morava